3 zalety wykonania fundamentów z wykorzystaniem gotowych bloczków
Fundamenty to najważniejszy element każdego budynku. Ich solidność oraz prawidłowe wykonanie to podstawa bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji, która na nich spoczywa. W przypadku nieprawidłowo wykonanych podstaw obiektu należy liczyć się z różnymi nieprawidłowościami oraz zagrożeniami, jakie mogą pojawić się z biegiem czasu i eksploatacją budynku. Poznaj trwałą metodę z wykorzystaniem gotowych bloczków i sprawdź, jakie ma zalety.
Znaczenie fundamentów w budownictwie
Niezależnie od rodzaju powstającego obiektu, prawidłowo wykonane fundamenty stanowią jego główną podporę. Specjaliści, którzy na co dzień pracują w branży, jak Firma produkcyjno-handlowo-usługowa, podkreślają, że w tej kwestii nie można pozwolić sobie na oszczędności. Źle wykonane fundamenty mogą w ostateczności przyczynić się nawet do zawalenia się obiektu. Warto również zaznaczyć, że powinny one być dobrane do gruntu, na jakim powstaje dany budynek. Dotyczy to takich parametrów fundamentów jak ich:
- grubość,
- rodzaj,
- wysokość.
Należy uwzględnić również strefę przemarzania gruntu – ta nie powinna być większa niż sam fundament.
Dlaczego warto wybrać gotowe bloczki fundamentowe?
Jednym z najwygodniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie są bloczki betonowe. Zaletą wykorzystania takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania stabilnego, trwałego oraz odpornego na korozję fundamentu. Wysokiej jakości produkty odznaczają się również sporą odpornością na ściskanie. Parametr ten jest niezwykle istotny, gdyż to na bloczkach spoczywać będzie cały ciężar powstającej konstrukcji.
Decydując się na tego typu opcję, koniecznie należy pamiętać również o zwróceniu uwagi na materiał, z jakiego powstały komponenty. Muszą być wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz ognioodporne – dlatego warto wybrać te z kategorią A1.
Ogromną zaletą bloczków jest także szybkie tempo pracy przy ich układaniu. W porównaniu z tradycyjnym sposobem wykonywania fundamentów metoda bloczkowa zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Ma to wpływ na ogólną realizację projektu.
Jak dopasować odpowiednią ilość bloczków do projektu?
Obliczając ilość bloczków potrzebną na konkretną konstrukcję, uwzględnia się między innymi spoiny, które zgodnie ze sztuką budowlaną wykonuje się na grubość 1,5 centymetra. Nie bez znaczenia jest także samo ułożenie bloczków – np. wzdłuż lub w poprzek muru. Określa to między innymi grubość ściany fundamentu. Tym jednak zajmują się specjaliści, dlatego nie trzeba wykonywać wyliczeń samodzielnie i obawiać się ewentualnych błędów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana