4 ciekawostki dotyczące paneli fotowoltaicznych
Tylko w maju 2022 roku w Polsce zamontowano 24 tysiące nowych instalacji fotowoltaicznych. Całkowita moc instalacji PV w tym samym okresie była natomiast dwa razy większa niż maju 2021 roku. Dane te potwierdzają więc rosnącą popularność fotowoltaiki w naszym kraju. Pomimo to wciąż dla wielu osób rozwiązanie to kryje wiele tajemnic. Dlatego w tym artykule prezentujemy 4 ciekawostki na temat paneli fotowoltaicznych.
Kolor paneli fotowoltaicznych wskazuje na ich rodzaj
Obserwując instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachach lub gruncie można zauważyć, że jedne z nich wykonane są z paneli w czarnym kolorze, natomiast inne panelami o ciemnoniebieskiej poświacie. Kwestia ta nie ma jednak nic wspólnego z estetyką, a ich rodzajem. Pierwsze z nich to panele monokrystaliczne, które cechują się większą wydajnością na poziomie około od 15 do 19% od tych drugich — polikrystalicznych, których wydajność to 14-16%. Lepsza wydajność paneli idzie także w parze z ich wyższą ceną.
Panele fotowoltaiczne produkują prąd także w pochmurne dni
Wiele osób mylnie uważa, że instalacja fotowoltaiczna jest w stanie produkować prąd wyłącznie w słoneczne dni. Jest to nieprawda. Promienie słoneczne są bowiem w stanie docierać do instalacji nawet w pochmurne dni. Co prawda ze względu na ich rozproszenie w takim okresie wydajność fotowoltaiki spada, jednak przy częściowym zachmurzeniu wciąż utrzymuje się ona na poziomie około 60%.
Pokrycie panelami fotowoltaicznymi obszaru o wielkości Szwecji wystarczyłoby do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd na całym świecie
Moc energii słonecznej, która dociera każdego roku do powierzchni naszej planety, jest średnio o ponad 10 tysięcy razy większa niż zapotrzebowanie na energię elektryczną na całym świecie. Oznacza to więc, że jeśli 0,3% powierzchni Ziemi, które jest równowartością powierzchni Szwecji, zostałoby pokryte panelami, zapotrzebowanie na energię elektryczną na całym świecie zostałoby w pełni zaspokojone.
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są produkowane dzięki Polakowi
Wspomniane już panele monokrystaliczne, które stosowane są w coraz większej liczbie instalacji montowanych przez specjalistów takich jak firma fotowoltaiczna EL-MAX są zasługą Polaka. W 1918 roku to chemik, wynalazca oraz metaloznawca Jan Czochralski odkrył bowiem metodę produkcji krzemu monokrystalicznego, która po 36 latach została wykorzystana do produkcji pierwszego krzemowego modułu fotowoltaicznego, które zasiliło radio oraz zabawkę w postaci wiatraka. Metoda Czochralskiego stosowana jest po dziś dzień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana