6 przesądów związanych z pogrzebami
Chociaż znaczna część Polaków deklaruje, że nie wierzy w żadne przesądy, to te są obecne w każdej sferze naszego życia. Mimo iż nie traktujemy ich serio, dotykają one również spraw bardzo poważnych, np. pogrzebów. O sile tych przesądów może świadczyć fakt, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a więc wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Sprawdźmy zatem sześć najpopularniejszych przesądów dotyczących ceremonii pogrzebowej?
Czego według przesądów nie wolno robić podczas pogrzebu?
Lista rzeczy, których zgodnie z przesądami nie wolno robić podczas uroczystości pogrzebowych jest dość długa. Jedna z nich mówi o tym, aby nie wrzucać żywych kwiatów do otwartego grobu. Według przesądu człowiek, który się na to odważy, wkrótce dołączy do zmarłego. Inny przesąd dotyczący kwiatów zabrania zabierania ich z cmentarza do domu. Zgodnie z tym przesądem kwiaty przyniesione na uroczystość pogrzebową należą do zmarłego, a ich wyniesienie z cmentarza sprowadzi nieszczęście na osobę, która to zrobiła.
Równie popularny jest przesąd związany z organizacją ceremonii pogrzebowej, którą może zająć się firma pogrzebowa Droga Do Niebios z Gdyni, oferująca swoje usługi dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta i okolic. Według tego przesądu pogrzeb zmarłego powinien nastąpić przed niedzielą, która zgodnie z Biblią jest pierwszym dniem tygodnia. Jeśli tak się nie stanie, wówczas zmarły zabierze w zaświaty kogoś z rodziny. Przez wiele wieków wierzono też, że kobiety ciężarne nie powinny brać udziału w pogrzebach, co rzekomo miało grozić urodzeniem martwego dziecka. Przesądy odradzały również pójście na pogrzeb w nowych butach, a nawet z osobą, z którą niedawno weszliśmy w związek.
Czy istnieją przesądy dotyczące grobu?
Poza wieloma przesądami związanymi z uroczystościami pogrzebowymi są też takie, które odnoszą się do samego grobu. Jeden z nich nakazuje, aby kwiaty, wiązanki i wieńce pogrzebowe złożone na grobie zmarłego, uprzątnąć dopiero miesiąc po uroczystościach pogrzebowych. Przesądy odnoszą się również do otaczania grobu właściwym szacunkiem. Tak więc nie wolno siadać, a tym bardziej chodzić po płycie pomnikowej. Choć w tym przypadku poszanowanie nagrobka powinno wynikać z przestrzegania norm społecznych, a nie przesądów.
Interesujący przesąd dotyczy zapalania zniczy. Zgodnie z nim nie należy tego czynić w trakcie pogrzebu. Jak można zaobserwować, nadal wiele osób tego przestrzega, aczkolwiek wyjaśnienie tego może być bardziej racjonalne. Po prostu na grobie otoczonym wiązankami pogrzebowymi trudno znaleźć miejsce na postawienie znicza. Z kolei według innego przesądu zniczy nie wolno zapalać zapalniczką, tylko używać do tego celu tradycyjnych zapałek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana