Aromaty spożywcze dla cukierni - rodzaje
W każdej cukierni czy piekarni wykorzystuje się aromaty spożywcze, które zapewniają lepszy smak i zapach poszczególnych wypieków i wyrobów cukierniczych. Na rynku pojawiły się dwa rodzaje aromatów – naturalne (używane znacznie częściej) i syntetyczne. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i kiedy najlepiej je wykorzystywać. Odpowiedź znajduje się w tym artykule.
Czym są aromaty spożywcze?
Aromaty spożywcze są produktami nadającymi smaku, jednak nie należą do grupy ziół, przypraw, herbat i naparów. Mają za zadanie wzmocnić smak potraw – w szczególności wyrobów cukierniczych i wypieków. Potencjalni klienci mają do wyboru aromaty naturalne, syntetyczne lub połączenia tych dwóch rodzajów.
Aromaty naturalne
Aromaty naturalne są wręcz pożądane w dobie trendów ekologicznych. Najbardziej znanym rodzajem jest aromat waniliowy, pojawiający się w kuchniach zwykle w postaci olejku waniliowego. Produkt ten stanowi alkoholowy wyciąg roślinny rozprowadzony w oleju słonecznikowym. Do podobnie wytworzonych aromatów należą: migdałowy, cytrynowy, pomarańczowy.
Większość aromatów pojawia się w postaci płynnej. Takie produkty są dobrze rozpuszczalne w wodzie i nadają się też do dodania w napojach. Na rynku spotkamy również aromaty w proszku, które są stosunkowo słabe w działaniu, lecz charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury. Łatwo je też dozować.
W przemyśle cukierniczym wykorzystuje się również aromaty o innych smakach, np. owocowe, orzechowe, anyżowe, kokosowe. Producenci coraz częściej oferują wymyślne i nietypowe rodzaje, np. toffi, o smaku waty cukrowej czy pierniczków. Przykładem dobrej firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją aromatów jest IPRA. Przedsiębiorstwo wyróżnia się prezentowaniem produktów o wysokiej intensywności smaku i zapachu.
Aromaty syntetyczne
Aromaty syntetyczne są nieco mniej popularne w przemyśle cukierniczym. Powstają na bazie chemicznych rozwiązań – połączeniach różnych związków chemicznych. Przykładowo: maślan butylu odpowiada za zapach ananasowy. Smak malinowy jest związany z mrówczanem izobutylu, natomiast z octanem amylu – bananowy. Jeżeli kucharzom zależy na aromacie cytrusów, powinien sięgnąć po produkty wykonane z terpenów. Furanony odpowiadają za smak truskawek czy syropu klonowego.
Aromaty w cukiernistwie
Wybierając aromaty spożywcze dla cukierni, należy zwrócić szczególną uwagę na intensywność aromatów. Wskazana jest jak najmniejsza obecność chemicznego posmaku, który zaburzy jakość i smak wypieków. Aromaty powinny być odporna na wysokie i niskie temperatury z powodu wielokrotności działań piekarzy i cukierników – ciasta są często poddawane zarówno pieczeniu, jak i intensywnemu ochładzaniu. Aromat musi utrzymać się w produkcie bardzo długo, czasem nawet do kilku miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana