Backup danych. Dlaczego warto o niego zadbać i jak to zrobić?
Backup danych to inaczej tworzenie kopii bezpieczeństwa. Są to dane, które są niezbędne do odtwarzania plików oryginalnych, na wypadek ich uszkodzenia lub utraty. Pozwalają na zabezpieczenie wszystkich dokumentów, a także ochronę przed ich ewentualnym wykasowaniem. Są zatem rozwiązaniem w sytuacji umyślnej lub nieumyślnej działalności człowieka, a także wypadków losowych. Sprawdź, czym dokładniej jest i dlaczego warto robić backup danych!
Powody tworzenia kopii zapasowych
Utrata danych jest możliwa z uwagi na zmierzone i niezamierzone działania ludzkie, jak również czynniki losowe. Wato pamiętać, że technologia również jest zawodna i może powodować pewne kłopoty. Mogą one wynikać m.in. z utraty cennych informacji. Z tego powodu duże znaczenie ma tworzenie kopii bezpieczeństwa, które zachowają w bezpiecznym miejscu pliki, dokumenty, filmy itp. Pozwala to, w razie konieczności, na szybkie odzyskanie danych.
Właściwie przeprowadzony backup danych eliminuje niepotrzebny i szkodliwy stres, który wynikałby z utraty wszystkich potrzebnych na co dzień danych. Ewentualne odzyskanie utraconych danych wiąże się często z wysokimi kosztami, a także koniecznością poświęcenia wielu godzin na związane z tym procesem czynności.
Jak się robi kopie zapasowe?
Backup danych powinien się opierać na zasadzie „3-2-1”. Oznacza ona, że należy zrobić trzy backupy – jeden oryginalny oraz dwie kopie zapasowe na różnych nośnikach. Jest to podyktowane przekonaniem, że prawdopodobieństwo awarii jednego lub dwóch nośników jest większe niż awarii trzech nośników jednocześnie. Należy ponadto używać dwóch różnych nośników do przechowywania informacji, a jeden backup powinien być przechowywany poza siedzibą firmy lub poza domem. To zapobiegnie utracie danych np. na wypadek pożaru lub kradzieży. Jak wskazują specjaliści firmy Set IT, takie działanie umożliwia znaczące zwiększenie bezpieczeństwa cennych danych.
Współcześnie wyróżnia się trzy zasadnicze typy kopii zapasowych:
- kopia pełna – to wszystkie zapisane dane, jest to forma podstawowa backupu,
- kopia różnicowa – w jej przypadku kopiowane są dane zmienione od najnowszej kopii pełnej, a więc archiwizowane różnice danych bieżącego stanu z najnowszą wersją kopii pełnej,
- kopia przyrostowa – dane, których przybyło po przeprowadzeniu ostatniego backupu.
Kopie zapasowe wykonuje się w każdym przypadku, gdy jest się w posiadaniu nowych, cennych plików. Zaleca się, by było to minimum jeden raz do roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana