Badania techniką MASW. Na czym polega metoda sejsmiczna?
Metoda sejsmiczna jest jedną z metod falowych, którą realizuje się z wykorzystaniem wielokanałowej analizy fal powierzchniowych. Dzięki niej można zbadać ośrodek geologiczny, dostarcza ona danych o jego budowie oraz stanie geomechanicznym. Doskonale sprawdza się ona w lokalizowaniu miejsc, które są zagrożone tzw. deformacją nieciągłą terenu, odkrywaniu pustek, szczelin oraz innych miejsc o obniżonych parametrach gruntu. Poznaj ją!
Charakterystyka metody sejsmicznej
Technika MASW opiera się na analizie sejsmicznych fal poprzecznych S, które występują w tzw. dyspersyjnych falach „Rayleigha”. Cechą charakterystyczną tych drugich jest to, że stanowią około 70% całej energii fal sprężystych, które rejestruje się trakcie pomiarów. Tzw. źródłem energii sprężystej może być młot, udar, kafar. To metoda, którą wykorzystują projektanci i konstruktorzy budowlani do określania możliwości wystąpienia m.in. osiadań obiektów inżynierskich.
Metoda sejsmiczna pozwala na systematyczne, nieinwazyjne oraz ekonomicznie wydajne ustalenie rozkładu prędkości fali poprzecznej S na danym obiekcie. Stosuje się w niej specjalne oprogramowanie komputerowe, które potrafi zanalizować uzyskane dane w zakresie częstotliwości oraz przesunięcia fazowego fali na danej trasie sejsmicznej. Eksperci liczą w ten sposób ich długość oraz prędkość rozchodzenia się.
Korzyści ze stosowania metody sejsmicznej
Specjaliści z firmy Met – Geo wymieniają szereg zalet, jakie cechują metodę MASW. Są nimi przede wszystkim:
w ciągły sposób można wyznaczać w ośrodku nawet niewielkich odkształceń dotyczących zmian wartości maksymalnego dynamicznego modułu ścinania,
możliwość precyzyjnego zróżnicowania właściwości sprężystych ośrodka w nadkładzie,
zredukowanie liczby wierceń oraz sondowań w gruncie,
oznaczanie granic oraz miąższości poszczególnych warstw,
wyznaczenie granic pod warstwami o cechującymi się wyższą gęstością objętościową,
określenie właściwości fizycznych analizowanego ośrodka,
możliwość wykonania pomiarów na terenie, gdzie występują skały ilastych,
możliwość oceny trudnych podłoży,
możliwość zdiagnozowania spękań, wymywania lub osiadania w ośrodku.
To badanie geofizyczne to pozwala ponadto odwzorować drogę rzek, a także tzw. przebić hydraulicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana