Bezbolesne leczenie zębów - czy to możliwe?
![Bezbolesne leczenie zębów - czy to możliwe? Bezbolesne leczenie zębów - czy to możliwe?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-183746-bezbolesne-leczenie-zebow-czy-to-mozliwe.jpg)
Nie ulega wątpliwości, że wielu osobom wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z dyskomfortem i bólem. Z tego powodu część zarówno dorosłych, jak i dzieci odwleka decyzję o konsultacji dentystycznej, a tym samym zaniecha leczenia. Obecnie jednak zastosowanie nowoczesnych metod w stomatologii umożliwia przeprowadzenie niemal bezbolesnego leczenia zębów. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć.
Bezbolesne leczenie stomatologiczne a znieczulenia
Przede wszystkim w leczeniu zębów wykorzystywane są różnego rodzaju znieczulenia, dostosowane do problemu pacjenta. Tradycyjna forma polega na zastrzyku w dziąsło w bezpośrednią okolicę zęba poddawanego zabiegowi. Takie znieczulenie działa natychmiastowo i powoduje, że końcówki nerwowe policzka, języka i co najważniejsze dziąsła zostają pozbawione czucia.
Drugim rodzajem jest z kolei znieczulenie nasiękowe, do którego wykorzystuje się bardzo cienkie igły. Następnie wkuwane są one płytko w dziąsło. W stomatologii stosowane jest również znieczulenie przewodowe podawane w okolicę pnia nerwu oraz powierzchniowe polegające na nałożeniu na śluzówkę jamy ustnej specjalnego żelu lub sprayu znieczulającego. Ostatni rodzaj to znieczulenie śródwięzadłowe, które znajduje zastosowanie w m.in. leczeniu kanałowym. Podawane jest ono strzykawką ciśnieniową w szparę ozębnej.
W gabinecie stomatologicznym SOS w Jarocinie wykorzystywane jest także znieczulenie komputerowe. Na czym ono polega? Urządzenie do znieczulenia sterowane jest przez komputer, który kontroluje, z jaką siłą podawany jest środek znieczulający. W efekcie zminimalizowany zostaje ból i dyskomfort już w czasie podawania preparatu. Jedną z popularnych metod leczenia zębów jest dodatkowo sedacja wziewna, która polega na zastąpienie klasycznego wiertła cieniutką dyszą przeznaczoną do starcia zainfekowanej tkanki zęba. W takim przypadku nie ma potrzeby stosowania znieczulenia.
Jak wybrać dobrego stomatologa?
W pracy stomatologa ogromne znaczenie mają profesjonalne narzędzia i wiedza na temat tego, jak się nimi prawidłowo posługiwać. Umożliwia to przeprowadzenie leczenia stomatologicznego z jak największą starannością. Warto więc zwrócić uwagę na doświadczenie stomatologa oraz jego podejście do pacjentów. Istotne jest, aby dbał on o komfort psychiczny zarówno mniejszych pacjentów, jak i dorosłych. Dobry stomatolog podchodzi również do wykonywania zadań delikatnie i stara się wykonywać zabiegi tak, aby dyskomfort został zminimalizowany na tyle, na ile jest taka możliwość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska Dr n. Med. Beata Kaiser-Ziarkiewicz Specjalista Ortodonta
Lekarze - ortodonci woj. pomorskie81-575 Gdynia, Starodworcowa 4A
-
Citodent Centrum stomatologiczne Furtak-Pobrotyn i S-Ka Sp. k.
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-200 Oława, pl. Zamkowy 5