Budownictwo ekologiczne, czyli jakie?
Budownictwo ekologiczne nazywane jest budownictwem zrównoważonym. Oznacza to działania oparte o współmierny rozwój i korzystanie z zasobów w sposób zgodny ze środowiskiem naturalnym. Stosowane w budownictwie ekologicznym rozwiązania są niejako odpowiedzią na postępującą degradacją istniejących surowców, a zatem wykorzystuje się wyłącznie materiały przyjazne dla środowiska.
Najważniejsze zasady zrównoważonego budownictwa
W domach wznoszonych w zgodzie z regułami ekologicznego budownictwa stosuje się jedynie materiały nieuciążliwe dla środowiska naturalnego. Domy projektuje się w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zużycie energii, a więc produkcję zanieczyszczeń. Poza tym ważna jest lokalizacja – budynek nie powinien zaburzać krajobrazu i musi dobrze komponować się z otoczeniem.
Zielone budownictwo bazuje na trzech filarach. Poza ekologią, czyli minimalizowaniem oddziaływania na środowisko ważna jest ekonomia, a więc oszczędność w zużyciu mediów i aspekty społeczne, które dotyczą komfortu życia.
Proekologiczne domy szkieletowe
Charakterystyczne dla domów ekologicznych są proste bryły i dwuspadowe dachy – taka konstrukcja ogranicza straty ciepła, wiec przekłada się na mniejsze zużycie energii. Kolejna ważna rzecz to zastosowana technologia budowy ścian – przegrody powinny zapewniać dobrą izolację termiczną, a zastosowane materiały nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych.
Technologia zgodna z zasadami budownictwa zrównoważonego stosowana jest przez przedsiębiorstwo ITS z Koszalina. Głowna konstrukcja ściany domów ITS powstaje ze specjalnie przygotowanego drewna KVH, czyli suszonego drewna iglastego. Przestrzeń pomiędzy deskami wypełniana jest wełną celulozową, która nie zawiera szkodliwych substancji, jakie występują w innych materiałach izolacyjnych. Od strony wewnętrznej ściany obija się płytami OSB, wyprodukowanymi z naturalnego materiału, jakim jest drewno. Na samym końcu ścianę wykańcza się płytami wiórowo-gipsowymi.
Na elewację trafiają płyty z włókna drzewnego, które można pokrywać tynkiem. Tego typu płyty zastępują styropian i zapewniają wysoki komfort termiczny. Co ważne, produkowane są zgodnie z zasadami Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC.
Domy z drewna z Koszalina mogą być ogrzewane pompa ciepła, która doskonale współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym oraz rekuperacją. Jest to całkowicie przyjazna dla środowiska technologia wykorzystująca odnawialne źródła energii. Domy szkieletowe budowane są w rygorystycznym standardzie energetycznym, co przekłada się na niskie zapotrzebowanie na ciepło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana