Charakterystyka i wykorzystanie wnętrzowych stacji transformatorowych
Stacje transformatorowe to obiekty, które wykorzystuje się do zmiany parametrów prądu elektrycznego. Istnieją różne rodzaje tych elementów, dostępne są między innymi stacje kontenerowe, słupowe oraz wnętrzowe. Czym charakteryzuje się ostatni z wymienionych typów? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jego cech i zastosowania.
Czym są wnętrzowe stacje transformatorowe?
Niezależnie od rodzaju, stacje transformatorowe składają się w kilku podstawowych elementów. Zalicza się do nich przede wszystkim transformator, a także rozdzielnie niskiego i średniego napięcia. Stacje wnętrzowe charakteryzują się tym, że są umieszczone wewnątrz obiektów budowlanych. Dotyczy to budynków o różnym przeznaczeniu, a zatem między innymi mieszkalnych czy publicznych. Wnętrzowe stacje transformatorowe są konstruowane w zależności od pomieszczenia, w którym zostają umieszczone. Poszczególne elementy mogą być ustawione w różny sposób względem siebie. W razie potrzeby do podstawowych segmentów dodaje się również urządzenia pomocnicze. Wnętrzowe stacje transformatorowe pozwalają na zmianę napięcia przemiennego. Odbywa się to w dwóch kierunkach – od wyższego do niższego albo na odwrót. Kolejnym zadaniem tych obiektów jest rozdzielanie energii elektrycznej. Fakt, że wszystkie elementy znajdują się we wnętrzu budynku, wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na kable, zarówno pod względem ich liczby, jak i długości. Ma to znaczenie między innymi dla oszczędności energii.
Jak utrzymać stacje transformatorowe w dobrym stanie?
Zastosowanie wnętrzowych stacji transformatorowych może przynieść wiele zalet, warunkiem jest jednak utrzymywanie ich w dobrym stanie. Aby to zrobić, należy dbać o regularne przeglądy i ewentualne naprawy. Dotyczy to zarówno transformatorów, jak i rozdzielni elektrycznych. W Polsce działają firmy zajmujące się kontrolowaniem stanu stacji, a także usuwaniem ewentualnych usterek, przykład stanowi El-Tech. Co więcej, niektóre oferują również ich modernizację. Polega ona między innymi na wymianie elementów stacji transformatorowych na nowsze i sprawniejsze, a także na rozbudowywaniu systemów. Dzięki podejmowaniu wspomnianych działań łatwiej utrzymać je w dobrym stanie przez lata, a co za tym idzie – zapewnić niezakłócone dostawy energii elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana