Charakterystyka opryskiwaczy polowych
Opryskiwanie roślin i gleby jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych w produkcji rolniczej. Do czynności tej przywiązuje się dużą wagę i kładzie nacisk przede wszystkim na kroplistość strumienia cieczy roboczej w zależności od mechanizmu działania środka ochrony i panujących warunków atmosferycznych. Precyzję oprysków zapewnić mogą jedynie wysokiej klasy opryskiwacze polowe. Poznaj ich charakterystykę!
Działanie opryskiwaczy rolniczych
Opryskiwanie jest koniecznym zabiegiem chroniącym rośliny przed chorobami i występującymi w przyrodzie szkodnikami. Jednocześnie jest skuteczną metodą na minimalizowanie strat wynikających z tych zagrożeń oraz zwiększenie plonów. Opryski prowadzi się środkami ochrony roślin za pomocą specjalnych maszyn rolniczych, zwanych opryskiwaczami. Służą one także do nawożenia roślin uprawnych. Najczęściej spotykanymi opryskiwaczami są opryskiwacze ciągnikowe zawieszane lub przyczepiane, a także opryskiwacze samojezdne. Poszczególne modele różnią się wielkością belki roboczej oraz pojemnością zbiornika. Sterowanie urządzeniem odbywa się hydraulicznie i pozwala na precyzyjne rozprowadzanie środka chemicznego. Specjalna pompa tłoczy ciecz do spryskiwaczy, rozbijając ją na drobne krople o średnicy odpowiedniej do rodzaju oprysku. W zbiorniku na ciecz pracuje mieszadło, którego zadaniem jest ciągłe mieszanie zawartości, czyli koncentratu środka chemicznego lub nawozu z wodą albo innymi substancjami. Opryskiwacze wyposażone są także w filtry odpowiedzialne za oczyszczanie cieczy z osadów i zabezpieczanie przed zapychaniem się dysz.
Opryskiwacze polowe dobrych producentów
Dobrym przykładem wysokiej klasy maszyn rolniczych do prowadzenia oprysków są opryskiwacze Amazone Polska. Są one dostępne między innymi u dystrybutora maszyn rolniczych Agromix z siedzibą w Rojęczynie niedaleko Leszna. Opryskiwacze zawieszane i zaczepiane tej marki znane są i cenione przez wielu rolników. Charakteryzują się niską masą własną oraz belkami polowymi gwarantującymi bardzo dobrą stabilizację, amortyzację i małą ilość ruchów poprzecznych. Ułatwia to wydajną pracę nawet przy dużych prędkościach. Aby poznać możliwości tych maszyn, warto zwrócić uwagę na opryskiwacze ciągnikowe serii UF. Dysponują one w zależności od modelu lekkimi, wydajnymi i przyjaznymi w obsłudze zbiornikami o pojemności 900, 1200, 1500 lub 1800 litrów. Można w nich stosować belki polowe o szerokości od 15 do 28 metrów. Innym atrakcyjnym rozwiązaniem są opryskiwacze ciągane UX, których zbiorniki mają nawet pojemność 11 200 litrów, a szerokość pracy wynosi aż 40 metrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana