Ciekawe sztuczki w Windows 10
Windows 10 jest obecnie zainstalowany na ponad miliardzie urządzeń i nawet pomimo premiery kolejnej odsłony systemu wciąż zyskuje nowych użytkowników. Tak duża popularność oprogramowania nie oznacza jednak, że jego wszystkie funkcje są powszechnie znane. W niniejszym tekście zebraliśmy 5 ciekawych i przydatnych sztuczek w systemie Windows 10, które z pewnością przyspieszą Twoją pracę.
1. Dodatkowe menu Start
Domyślne menu Start w Windowsie 10 jest całkiem wygodne i pozwala na szeroką personalizację. Znajdujące się po prawej stronie „kafelki” możesz dopasować do swoich osobistych preferencji oraz potrzeb – wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię pozycję z listy wszystkich aplikacji i przeciągniesz ją do wybranej grupy. Uporządkowane w ten sposób skróty zapewnią Ci szybki dostęp do najważniejszych funkcjonalności systemu.
Załóżmy jednak, że klasyczne menu Start nie przypada Ci do gustu, nawet pomimo możliwości jego modyfikowania. W takim wypadku możesz skorzystać z jego uproszczonej wersji, która zawiera wiele narzędzi systemowych, takich jak m.in. menedżer zadań czy ustawienia. Jak jednak dotrzeć do wspomnianego elementu? Wystarczy, że prawym przyciskiem myszy naciśniesz kontrolkę menu w lewym dolnym rogu ekranu lub wybierzesz na klawiaturze znak Windowsa + X.
2. Wirtualne pulpity
Jeden pulpit to dla Ciebie za mało? Windows 10 ma na to rozwiązanie. Opcja Widok zadań pozwoli Ci na dodawanie oraz przełączanie się pomiędzy wieloma pulpitami roboczymi, które mogą zawierać uruchomione dowolne aplikacje lub dokumenty. Ta funkcjonalność z pewnością poprawi dotychczasową organizację pracy i pozwoli na jeszcze sprawniejszy multitasking. Dostęp do tej przydatnej opcji jest bardzo prosty – wystarczy, że wciśniesz ikonkę znajdującą się na dolnym pasku zadań, tuż obok paska wyszukiwania. Innym sposobem na przywołanie wirtualnych pulpitów jest wybranie kombinacji klawiszy Windows + Tab.
3. Tryb God Mode
Klasyczna wersja Ustawień nie spełnia Twoich oczekiwań? W takim razie możesz skorzystać ze specjalnego folderu, który zawiera w sobie ponad 200 różnych opcji i ustawień systemowych. Jak do niego dotrzeć? Utwórz na pulpicie nowy folder (w tym celu naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz Nowy, a następnie Folder) i nadaj mu nazwę X.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. „X” może być dowolnym ciągiem znaków.
Tak duża liczba opcji może być jednak przytłaczająca i w wielu przypadkach niepotrzebna. Z tego powodu warto utworzyć dodatkowy katalog, do którego można przekopiować tylko najpotrzebniejsze funkcje. Dzięki temu zawsze będą pod ręką – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.
4. Podziel obszar roboczy na pół
Idziemy o zakład, że do tej pory zarządzałeś oknami na pulpicie wyłącznie za pomocą przycisków minimalizuj, maksymalizuj/przywróć oraz zamknij. Istnieje jednak szybszy i bardziej efektowny sposób. Windows 10 w wersji Pro i Home pozwala bowiem na „przypięcie” danego okna do krawędzi ekranu – w efekcie wybrany przez Ciebie plik zajmie dokładnie połowę dostępnego obszaru roboczego. Po prostu złap za pasek tytułowy interesującego Cię okna i przeciągnij go do lewej lub prawej strony. Dzięki tej metodzie będziesz mógł wygodnie obsługiwać dwa programy w tym samym czasie. Nie ukrywamy, że ta opcja będzie szczególnie przydatna, jeżeli dysponujesz większym monitorem.
5. Oszczędzanie danych
Firma Microsoft z dużą częstotliwością wypuszcza kolejne aktualizacje systemu Windows 10. Pobieranie nowych łatek jest włączone domyślnie, przez co oprogramowanie może bez Twojej wiedzy dość mocno obciążać łącze internetowe. Na szczęście jest na to metoda. Aby uchronić swoje zasoby sieciowe przed nadmiernym wykorzystaniem, wejdź w Ustawienia, a następnie wybierz kafelek Sieć i Internet. W zakładce Stan naciśnij przycisk Właściwości – w nowym oknie znajdziesz sekcję Połączenia taryfowe. Teraz wystarczy, że uruchomisz opcję Ustaw jako połączenie taryfowe. Po zapisaniu wszystkich zmian, system nie będzie mógł już wykorzystywać Twojego łącza do pobierania dużych aktualizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana