CNC jako technologia pomocna w obróbce materiałów
Rozwój techniczny świata sprawił, że ludzie mają dostęp do wielu użytecznych urządzeń ułatwiających ich codzienną pracę. Kiedyś praca przy produkcji była jedną z bardziej wymagających i czasochłonnych czynności. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak obróbka CNC proces ten jest znacznie łatwiejszy i bardziej efektywny. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Czym jest technologia CNC?
CNC to z angielskiego Computerized Numerical Conotrol, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Maszyny CNC wyposażone w mikrokomputer są w stanie wytworzyć najbardziej skomplikowane części z wielką precyzją. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Rolą człowieka jest jedynie odpowiednie zaprogramowanie urządzenia i dopilnowanie, aby produkcja konkretnych elementów przebiegała poprawnie. Wszystkie czynności z tym związane wykonuje się komputerowo.
Rodzaje maszyn CNC
Zastanawiasz się, jaką konkretnie obrabiarkę wybrać? W zależności od sposobu działania układu sterowania rozróżnia się trzy główne rodzaje obrabiarek CNC. Należą do nich:
- maszyny ze sterowaniem punktowym – ich dużą zaletą jest możliwość ustawienia narzędzia w ściśle określonym punkcie względem obiektu, dlatego charakteryzują się one wyjątkowo wysoką precyzją,
- maszyny ze sterowaniem odcinkowym – w tym wypadku urządzenia przemieszczane są po określonym torze, a obrabiany przedmiot musi być ustawiony równolegle do osi sterownej,
- maszyny ze sterowaniem kształtowym – sterowanie kształtowe umożliwia wykonanie dowolnego ruchu w wielu płaszczyznach. Urządzenie jest w stanie wykonać pełen zakres bryły nawet w 3D.
Zastosowanie CNC
Narzędzia CNC to jedne z częściej wykorzystywanych urządzeń w produkcji przemysłowej. Skąd wynika ich popularność? Technologia CNC pozwala na bardzo wygodną i szybką obróbkę praktycznie każdego materiału. Sprawia to, że obrabiarki te są niezwykle efektywne w naprawdę wielu branżach. Dzięki swojej niezawodnej pracy potrafią zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Ze względu na brak bezpośredniej styczności pracownika z obrabianym przedmiotem, cechuje je wysokie bezpieczeństwo.
Obrabiarki firmy MIKRONAR pozwalają na frezowanie, toczenie, wykrawanie czy wykonywanie otworów, dzięki czemu znajdą zastosowanie w takich branżach, jak:
- przemysł motoryzacyjny,
- elektronika,
- przemysł drewniany,
- przemysł spożywczy,
- medycyna.
Lista ta tak naprawdę może ciągnąć się w nieskończoność. Podsumowując, maszyny CNC świetnie sprawdzą się tam, gdzie zależy Ci na wyprodukowaniu dużej liczby części i przedmiotów z jak największą precyzją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana