Co może wskazywać na to, że dziecko ma dysleksję?
Dysleksja to zaburzenie, które dotyka coraz większą liczbę dzieci na całym świecie. W Polsce szacuje się, że zmagają się z nią nawet 10% uczniów. Rozpoznanie tych trudności jest kluczowe dla zapewnienia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia w procesie edukacji. W tym artykule przyjrzymy się objawom, które mogą wskazywać na to, że nasze dziecko może mieć dysleksję.
Wczesne objawy oraz późniejsze trudności
Pierwsze sygnały dysleksji można zaobserwować już w wieku wczesnodziecięcym, zanim rozpoczną naukę czytania i pisania. Dzieci z dysleksją często mają trudności z koordynacją ruchową, dziecko pomija raczkowanie i zaczyna od razu chodzić. Ponadto, mogą występować problemy z nauką rymowanek, piosenek oraz zapamiętaniem sekwencji wyrazów. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki dziecko opanowuje umiejętność mówienia – częste przekręcanie wyrazów również może być sygnałem dysleksji i wskazaniem do udania się na diagnozę pedagogiczną dziecka.
Dysleksja najbardziej daje o sobie znać podczas nauki czytania. Dzieci z tym zaburzeniem mogą mieć problemy z rozróżnianiem liter, zwłaszcza tych podobnych do siebie, np. "b" i "d". Często dzieci z dysleksją czytają wolniej niż ich rówieśnicy, a ich czytanie bywa niepłynne i pełne pomyłek.
Dysleksja objawia się również trudnościami w pisaniu. Dzieci mogą mieć problem z przepisywaniem tekstu, popełniając liczne błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Warto zwrócić uwagę na sposób trzymania długopisu czy ołówka – nieprawidłowy chwyt może świadczyć o dysleksji.
Diagnoza i wsparcie
Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka objawy mogące wskazywać na dysleksję, warto zgłosić się do specjalisty, który specjalizuje się jej diagnozą i terapią. Zajmuje się tym m.in. Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna AGATHUM w Częstochowie. Diagnoza dysleksji pozwoli na wczesne wprowadzenie odpowiednich metod pracy z dzieckiem, co znacznie poprawi jego funkcjonowanie w szkole. Ważne jest również wsparcie ze strony rodziców oraz nauczycieli – świadomość problemu pozwala dostosować metody nauczania do potrzeb dziecka oraz pomóc mu w radzeniu sobie z trudnościami.
Dzieci z dysleksją często borykają się z frustracją i mogą nie lubić chodzić do szkoły. Ważne jest, aby wspierać je emocjonalnie, zachęcać do nauki oraz doceniać ich wysiłek i postępy. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może potrzebować indywidualnego podejścia oraz systematycznych ćwiczeń. Wspieraj swoje dziecko, bądź cierpliwy i wyrozumiały, a przede wszystkim nie porównuj jego osiągnięć z innymi dziećmi. Dzięki temu stworzysz mu warunki do rozwoju i przyswojenia wiedzy mimo trudności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana