Co powinna zawierać dokumentacja budowy izolownej hali stalowej?
19 września 2021 weszły w życie zmiany w prawie budowlanym. Co istotne w dużym stopniu obejmują one dokumentację budowlaną hal całorocznych oraz tymczasowych, zarówno izolowanych, jak i nieizolowanych, a także hal namiotowych. Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie formalności związanych z działaniami inwestycyjnymi, w szczególności dotyczy to dokumentacji budowlanej. Sprawdźmy zatem, czy nowe przepisy są bardziej przyjazne dla inwestorów?
Co zmieniło się w dokumentacji budowlanej hal przemysłowych?
Nowelizacja ustawy dotyczy przede wszystkim hal przemysłowych wymagających pozwolenia na budowę, do których są zaliczane hale całoroczne. W wypadku hal tymczasowych przeznaczonych do rozbiórki i nietrwale połączonych z gruntem, których okres użytkowania w jednym miejscu nie przekracza 180 dni, nic się nie zmieniło. Nadal do ich budowy wymagane jest jedynie zgłoszenie. Natomiast w przypadku hal całorocznych mamy do czynienia z bardziej widoczną zmianą przepisów.
Najważniejsza z nich, to zastąpienie projektu budowlanego trzema odrębnymi dokumentami. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w projektowaniu i budowie hal przemysłowych m.in. firma Glob-Stal Sp. z o.o. z siedzibą w Siedlcach, uwzględniają te zmiany podczas sporządzania dokumentacji projektowej. Dzięki temu zamawiając halę, otrzymamy kompletną i zgodną z nowymi przepisami dokumentację zawierającą: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno – budowlany i projekt techniczny.
Inne ważne zmiany dotyczące budowy hal przemysłowych
Z pozostałych zmian przepisów budowlanych, dotyczących wznoszenia hal przemysłowych tymczasowych i całorocznych, warto odnotować uproszczenie formalności, którego efektem było odstąpienie od jednolitego wzoru wniosku o pozwolenie na budowę. Kolejna zmiana to określenie terminu, w jakim można unieważnić decyzję o pozwoleniu na budowę lub na użytkowanie. Obecnie uchylenie decyzji jest możliwe w czasie nie dłuższym niż 5 lat.
Poza uproszczeniem formalności procesu inwestycyjnego budowahal przemysłowych będzie również nieco mniej kosztowna. Wszystko dzięki zakazowi pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne opłat za wydanie warunków przyłączenia do sieci oraz ich zmianę i aktualizację. Jak zatem można wywnioskować, nowe przepisy są bardziej przyjazne dla inwestorów, zwłaszcza w przypadku budowy hal całorocznych, a to właśnie takie obiekty, są najczęściej wybierane do celów produkcyjnych, magazynowych i usługowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana