Co powinno znaleźć się w paszy dla bydła?
Odpowiednia dieta jest ważna nie tylko dla zdrowia ludzi, ale też dla zwierząt. Jest to kwestia szczególnie istotna, jeżeli dane gatunki dają różne produkty spożywcze, np. mleko. Pasze dla bydła dzielą się na: zbożowe, okopowe i łąkowe. Każda z nich składa się z podstawowych składników, jednak dla zdrowia krów, warto uzupełnić ją o różnego rodzaju dodatki. Wszystkie elementy paszy, powinny być dostosowane do anatomii i fizjologii zwierzęcia.
Jaka jest podstawa paszy dla bydła?
Żywienie bydła różni się, zależnie od tego, w jaki sposób zwierzęta służą ludziom. Dieta dla krów mlecznych będzie inna, niż dla opasów. Podstawą są pasze objętościowe, które idealnie odpowiadają wymaganiom fizjologicznym przeżuwaczy. Odpowiednie produkty można kupić w sklepach rolniczych, takich jak Agro-Ins w Pile. Dzielą się one na soczyste, czyli kiszonki, okopowe i zielonki, oraz na suche, czyli siano i słomę. Jest to aż 80% całej dawki podawanej bydłu. Resztę zajmują pasze treściwe, które opierają się na zbożach, śruty sojowej i rzepakowej, a także nasion roślin motylkowatych.
Czy można zrobić paszę samodzielnie?
Wykonanie odpowiedniej mieszanki wymaga dużej wiedzy o żywieniu bydła. Dlatego zdecydowanie lepiej skorzystać z usług profesjonalnej mieszalni. Wtedy właściciel zwierząt może być pewien, że dostaną one wszystko, co jest niezbędne dla ich zdrowia i kondycji. Zboża, które są bazą, należy uzupełnić dodatkami, takimi jak: drożdże paszowe, białko, mieszanki witaminowe i mineralne. Dawki, powinny być zgodne z zapotrzebowaniem zwierzęcia. Pasze dla bydła kupowane od przedsiębiorców, powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, a także mieć jasne i czytelne składy, opracowane przez specjalistów.
Jakie są zasady żywienia bydła?
Jak już zostało wspomniane, podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak równie ważne jest właściwe dawkowanie. Powinno być zależne od stanu fizjologicznego zwierzęcia, np. okresu laktacji. W przypadku zmiany żywienia należy wprowadzać je stopniowo, dzięki temu uniknie się ryzyka chorób metabolicznych. Do tego trzeba dobrze wymieszać składniki. Należy też mieć na uwadze jakość paszy, czy nie doszło do rozwoju pleśni, a także odpowiednią czystość żłobu. Dla zdrowia bydła ważny jest też stały dostęp do wody i lizawek, które uzupełniają składniki mineralne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana