Co robić, gdy w samochodzie zabrakło paliwa?
Brak paliwa w baku to jedna z najgorszych sytuacji, jaka może się przydarzyć kierowcy w trasie. Może do tego dojść wówczas, gdy np. przegapimy stację paliw lub źle ocenimy zasięg na rezerwie. Na szczęście, jest kilka możliwości wyjścia z tej niefortunnej okoliczności. W artykule podpowiadamy, co zrobić, gdy zabraknie paliwa, w zależności od miejsca zdarzenia.
Samodzielne poszukiwanie najbliższej stacji
Zwykle po zapaleniu się kontrolki rezerwy paliwa pojazd może jeszcze przejechać ok. kilkadziesiąt kilometrów. Wartość ta w zależności od modelu oscyluje w zakresie ok. 50-150 km. W dużej mierze to, ile jeszcze możemy przejechać, zależy od stylu jazdy. Gdy paliwo skończy się w miejscu, w którym możemy bezpiecznie zostawić auto, a stacja znajduje się w niedalekiej odległości, najlepszym wyborem będzie dotarcie do niej na piechotę. W warunkach ograniczonej widoczności oraz sporego dystansu do najbliższego dystrybutora, lepiej jest poprosić innego kierowcę o podwiezienie. Na większości stacji paliw powinniśmy dostać mniejszej wielkości kanistry do wlania benzyny.
Skorzystanie z pomocy znajomych i rodziny
Jeśli znajdujemy się w naszym rodzinnym mieście lub w okolicach, dobrym rozwiązaniem może być wykonanie telefonu do członka rodziny lub znajomego. Podczas oczekiwania na przyjazd bliskiej osoby, trzeba pamiętać o właściwym oznakowaniu pojazdu, o ile zatrzymaliśmy się w miejscu niedozwolonym. Z reguły jednak przed całkowitym zatrzymaniem samochodu z powodu braku paliwa, pojazd może jeszcze „dotoczyć” się do pobocza. Do tego, aby uruchomić auto wystarczy już ok. 5 litrów paliwa. Gdy w baku zabraknie benzyny na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, dla bezpieczeństwa lepiej jest wezwać profesjonalistów.
Wezwanie pomocy drogowej
Ostatnią deską ratunku, gdy nieoczekiwanie skończy nam się paliwo np. w środku nocy, daleko od domu czy na autostradzie, jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Większość firm oferujących usługi holowania pojazdów, zajmuje się również właśnie tego typu zleceniami. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Pomoc Drogowa Akłis, działająca na terenie Łańcuta i okolic. Firma świadczy usługi 24 godziny na dobę, specjalizuje się też w awaryjnym otwieraniu samochodów czy mobilnej wymianie opon. Kierowcy, którzy wykupili ubezpieczenie AC lub Assistance często mogą też liczyć na skorzystanie z pomocy drogowej w ramach posiadanej polisy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana