Co warto wiedzieć o psychotestach dla kierowców?
Badania psychologiczne kierowców są nieodłącznym elementem życia zawodowego taksówkarzy, instruktorów nauki jazdy czy kierowców autobusów. Sprawdzenie, czy posiadają oni odpowiednie predyspozycje do prowadzenia pojazdów, jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jakie są zasady przeprowadzania badań psychologicznych dla kierowców i dlaczego warto je przeprowadzać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Kiedy trzeba poddać się psychotestom?
Badania psychologiczne kierowców mają za zadanie zapewnić jak największe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przeprowadzane są tylko w specjalistycznych pracowniach psychologicznych, które zostały wpisane do rejestru marszałka województwa. Obowiązek poddania się takim testom spoczywa na kierowcach zawodowych, instruktorach i egzaminatorach nauki jazdy, kierowcach pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne, taksówkarzach oraz operatorach maszyn i urządzeń. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy kierujący pojazdem musi przechodzić tego rodzaju badania – dotyczą one głównie osób, dla których prowadzenie pojazdu jest związane z pracą zawodową.
Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?
Badania psychotechniczne składają się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest badanie osobowości kierowcy, które może być przeprowadzone przy pomocy kwestionariuszy lub w formie wywiadu z psychologiem. Kolejnym etapem jest diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy, które ocenia się przy pomocy specjalnych testów i zadań. Ostatnim etapem jest badanie sprawności psychomotorycznej, w ramach którego przy pomocy specjalistycznej aparatury ocenia się czas reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową oraz inne umiejętności przydatne na drodze.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Średni czas trwania badań psychotechnicznych, które można wykonać m.in. w pracowni psychologicznej Mental w Bielsku-Białej, wynosi ok. półtorej godziny, a częstotliwość ich przeprowadzania określa lekarz medycyny pracy. Jeśli kierowca nie zaliczy testów, może to oznaczać, że nie zostanie dopuszczony do pracy lub nawet straci uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W takim przypadku konieczne może być podjęcie specjalistycznego leczenia lub terapii. Taka sytuacja zdarza się jednak niezwykle rzadko. Warto mimo to wiedzieć, że osoba badana lub podmiot, który skierował ją na badanie może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści. Rozpatruje je wówczas Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana