Co zrobić z powypadkowym autem?
Samochody, które uczestniczyły w poważnym wypadku często są w tak złym stanie technicznym, że koszty ewentualnych napraw przewyższyłyby ich wartość. Wówczas właściciele aut poszukują różnych sposobów na to, co można z takim wrakiem zrobić. Okazuje się, że jest kilka interesujących rozwiązań. W artykule piszemy o trzech pomysłach na zagospodarowanie powypadkowego samochodu.
Samodzielna sprzedaż wraku pojazdu
Mogłoby się wydawać, że sprzedaż jakiegokolwiek towaru na tzw. własną rękę, bez pośredników, jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Pozory mogą jednak mylić. Trzeba bowiem pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zadbania o szereg dodatkowych czynności towarzyszących transakcji. Przykładowo, wystawiając wrak samochodu na aukcji internetowej, trzeba wykonać odpowiednie fotografie, napisać i zamieścić ogłoszenie, odpowiadać na telefony i spotykać się z potencjalnymi nabywcami. To wszystko zabiera czas, za który nikt nam nie zapłaci. Poza tym większość portali ogłoszeniowych pobiera prowizję od sprzedaży lub za zamieszczenie oferty.
Skorzystanie z usług skupu aut
Ciekawszym rozwiązaniem może być znalezienie firm, które specjalizują się w skupie aut powypadkowych. Wystarczy zgłosić się do takiego przedsiębiorstwa i przedstawić szczegóły dotyczące pojazdu. Następnie pracownicy skupu dokonają analizy, na podstawie której sporządzą wycenę auta. Niekiedy istnieje też możliwość negocjacji stawki. Zaletą sprzedaży wraku do skupu jest to, że przedsiębiorstwa tego typu zwykle organizują transport pojazdu i załatwiają wszelkie formalności. A co się dalej dzieje z autem? Jest ono demontowane, a poszczególne podzespoły są następnie sprzedawane. Przykładem firmy, w której można nabyć takie części jest TAJLA używane części samochodowe.
Złomowanie auta
Oddanie auta do kasacji to kolejna propozycja na zagospodarowanie wraku pojazdu. Jest to szczególnie korzystne wówczas, gdy chcemy odzyskać część składki OC od ubezpieczyciela. Złomowanie samochodu powypadkowego wiąże się z koniecznością jego wyrejestrowania. Po otrzymaniu zaświadczenia o kasacji w stacji demontażu pojazdów należy udać się do urzędu w celu dokonania wyrejestrowania. Na koniec trzeba odwiedzić firmę ubezpieczeniową i poinformować o kasacji. W zależności od tego, kiedy dokonaliśmy zapłaty składek, otrzymamy proporcjonalny zwrot nadpłaty. Części samochodowe po demontażu, o ile to możliwe, również podlegają powtórnemu wykorzystaniu lub przetworzeniu na inne wyroby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana