Co zrobić ze starym akumulatorem?
Dbałość o środowisko naturalne sprawia, że osoba wyrzucająca niepotrzebne już przedmioty zadaje sobie pytanie dotyczące tego, jak tak właściwie powinna postąpić z wybranym odpadem. Trudność z tym związana dotyczy między innymi starych akumulatorów.
Jakie akumulatory są przyjmowane w skupach złomu i ile można na nich zarobić?
Akumulatory stopniowo się zużywają. Na ich żywotność ma wpływ intensywność eksploatacji auta, ilość i rodzaj odbiorników prądu w pojeździe, a także bezpośrednie narażenie samochodu na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z przepisami ustawy z 2009 r. o bateriach i akumulatorach każdy właściciel zużytego akumulatora jest zobowiązany do jego utylizacji.
Jeżeli dysponujesz starym akumulatorem i nie do końca wiesz, co powinieneś z nim zrobić, jedną z możliwości jest oddanie go do skupu złomu. Pamiętaj – znajdź taki skup, który rzeczywiście skupuje tego typu odpady. Oferta przedsiębiorstw nie jest jednakowa. Dlatego chcąc oddać stary akumulator na złom, poszukuj skupu, który na liście świadczonych przez siebie usług ma skup akumulatorów. Przykładem firmy, która przyjmuje takie odpady, jest skup złomu Delta z Pleszewa, który oferuje również skup złomu mosiądzu czy metali kolorowych. W miejscu tym oddasz następujące rodzaje akumulatorów:
ołowiowe
kwasowo-ołowiowe
litowo-jonowe
polimerowo-litowe
niklowo-kadmowe
niklowo-cynkowe
Na cenę ogniwa wpływa wiele czynników, dlatego nie można podać jednoznacznej wysokości zysku, który będzie miała osoba oddająca tego typu części na złom. Cena skupu akumulatorów jest kształtowana między innymi przez rodzaj oddanego do skupu akumulatora, a także ilość oddawanych do skupu ogniw.
Jakie jeszcze części samochodowe mogą zostać oddane do wybranego skupu złomu?
Warto mieć na uwadze, że skupy akumulatorów bardzo często przyjmują również inne części samochodowe. Można w nich sprzedać między innymi kable samochodowe, z których powstaje granulat pokablowy. Nierzadko ich działalność opiera się również na kasacji samochodów. Złomowane pojazdy są finalnie poddawane dokładnemu recyklingowi, aby móc odzyskać z nich wartościowe surowce oraz części nadające się do ponownego użytku. W ten sposób skupy przyczyniają się do ochrony środowiska, oszczędzając jednocześnie energię zużywaną do produkcji nowych elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana