Czy beton może korodować?
Większość osób myśląc o korozji, wyobraża sobie stalowe bądź metalowe elementy pokryte miedzianym lub brązowym nalotem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że beton, choć uznawany za niezwykle mocny, trwały i wręcz niezniszczalny materiał budowlany również może korodować. Jakie czynniki wywołują ten proces i jak można mu przeciwdziałać? Podpowiadamy.
Co oznacza korozja betonu?
Korozja betonu to chemiczna, biologiczna, fizyczna lub fizykochemiczna degradacja i dezintegracja stałych elementów konstrukcji w wyniku działania m.in. reaktywnych cieczy i gazów. Powoduje to rozległe uszkodzenie elementów wykonanych z tego materiału. Proces ten odpowiada za niszczenie rurociągów kanalizacyjnych, mostów i innych budowli oraz elementów wykonanych z betonu.
Należy pamiętać, że podczas gdy konstrukcje betonowe ulegają korozji na przykład w wyniku reakcji chemicznej, ich stalowe zbrojenie może być dodatkowo poddane procesowi reakcji elektrochemicznej. Dotyczy to zwłaszcza materiałów żelbetowych.
W takiej sytuacji jeżeli do stali dociera tlen, a sam beton jest zawilgocony, dochodzi do destrukcji takiego elementu. Proces ten można rozpoznać po rdzawych zaciekach, które pojawiają się na betonie. Jest to niebezpieczne zjawisko ze względu na powstające wówczas naprężenia, ponieważ może spowodować odspojenie betonu od zbrojenia.
Korozja betonu spowodowana jest najczęściej przez:
słoną lub kwaśną wodę gruntową,
mikroby w rurach kanalizacyjnych,
siarczany, chlorki, azotany, fluorki siarczki,
odpady przemysłowe takie jak żużel i gazy korozyjne.
Do przyczyn korozji fizycznej zalicza się procesy ługowania, abrazji i erozji betonu. Biologiczne czynniki dotyczą głównie rozwoju grzybów i bakterii pod wpływem niektórych związków siarki i azotu. Korozja chemiczna z kolei spowodowana jest działaniem różnego rodzaju soli, np. siarczanów lub chlorków.
Jak zapobiegać korozji betonu?
Istnieje wiele sposobów, których celem jest zapobieganie korozji betonu. Do najpopularniejszych środków zalicza się:
Profesjonalne malowanie antykorozyjne wykonane przez firmę taką jak TechRom.
Aplikację warstwy ochronnej farby, oleju lub lakieru — specjalna powłoka zabezpieczy materiał przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, tworząc warstwę izolacyjną oddzielającą beton od środowiska. Dzięki temu ogranicza się jego bezpośredni kontakt z wodą, czynnikami biologicznymi i chemicznymi.
Obróbkę powierzchniową.
Ważny jest też właściwy dobór mieszanki cementowej i środków chemicznych podczas produkcji betonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana