Czy do obsługi wózków widłowych trzeba mieć specjalne uprawnienia?
Ze względu na popularność wózków widłowych, firmy nieustannie poszukują wykwalifikowanych pracowników do obsługi tych maszyn. Warto jednak wiedzieć, że do podjęcia takiej pracy należy przejść szkolenie, które pozwala zdobyć niezbędne uprawnienia. W tym artykule wyjaśniamy, jak przebiega wspomniane szkolenie oraz jakie kategorie uprawnień wyróżniamy.
Dlaczego właściwa wiedza jest tak ważna?
Choć wózki widłowe mogą wydawać się pojazdami prostymi, w rzeczywistości są one dość skomplikowane. Trzeba więc wiedzieć, jak konkretny pojazd jest zbudowany oraz poznać sposoby jego obsługi. Dodatkowo korytarze hal i magazynów bywają dość wąskie, więc przed podjęciem pracy należy zdobyć umiejętności konieczne do wykonywania manewrów na takich przestrzeniach. Oprócz transportu, przy pomocy osprzętu wózka unoszone i opuszczane są dość ciężkie ładunki, co również musi być wykonywane z odpowiednią rozwagą. Brak umiejętności może bowiem doprowadzić do uszkodzenia ładunku, a w skrajnych przypadkach nawet do wypadku skutkującego poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Wiedza odnośnie budowy wózka może być również pomocna w momencie awarii pojazdu. Pracownicy serwisów wózków widłowych, na przykład TM Service, będą w stanie pomóc nam szybciej i skuteczniej, jeśli operator udzieli im niezbędnych informacji na temat wykrytej usterki.
Przebieg szkolenia
Szkolenie operatora wózków widłowych składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to szkolenie teoretyczne, kiedy to uczestnik zaznajamiany jest z najważniejszymi wiadomościami, które będą niezbędne w późniejszej pracy. Informacje te to między innymi: objaśnienie jak zbudowane są wózki widłowe, zapoznanie z możliwymi zagrożeniami podczas wykonywania zadań operatora, a także zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak łatwo się domyślić, drugim etapem jest szkolenie praktyczne, podczas którego mamy możliwość prowadzenia wózka wraz z ładunkiem, dzięki czemu możliwe staje się zweryfikowanie teoretycznych informacji w praktyce. Długość szkolenia uzależniona jest od kategorii uprawnień, które chcemy uzyskać, jednakże zwykle nie przekracza osiemdziesięciu godzin. By uzyskać wspomniane uprawnienia, po ukończeniu szkolenia należy jeszcze zdać egzamin.
Kategorie uprawnień
Wyróżniamy trzy kategorie uprawnień operatora wózków widłowych. Najbardziej podstawową kategorią jest kategoria trzecia, uprawniająca jedynie do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, które operator prowadzi przed sobą. Bardziej zaawansowana jest druga kategoria, która uprawnia do obsługi większości wózków, wyłączając jedynie pojazdy specjalizowane. Najbardziej pożądana jest kategoria pierwsza, ponieważ w jej przypadku możemy obsługiwać praktycznie każdy wózek widłowy, również pojazdy specjalizowane. Opisane uprawnienia przyznawane są na określony czas, który w przypadku kategorii pierwszej wynosi pięć lat, natomiast uprawnienia na drugą i trzecią kategorie przyznawane są na okres lat dziesięciu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana