Czy domy seniora to placówki działające całodobowo?
Domy seniorów w całej Polsce oferują całodobową pomoc dla osób starszych – zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę pielęgniarską. Ich ogromną zaletą jest także stworzenie możliwości do nawiązywania bliskich relacji z innymi mieszkańcami ośrodka. W niektórych miejscowościach pojawiają się w ostatnich latach także dzienne domy pobytu, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż placówek świadczących opiekę w pełnym zakresie.
Wsparcie dla osób w podeszłym wieku jest społecznym obowiązkiem. W naszym kraju najczęściej biorą go na siebie rodziny seniorów, ale coraz częściej sami zainteresowani wybierają pobyt w domach spokojnej starości. Lista specjalistycznych placówek jest z roku na rok coraz większa, a i tak często okazuje się, że znalezienie odpowiedniej placówki nie jest takie proste.
– Decyzję o wyborze konkretnego miejsca najczęściej podejmują wspólnie seniorzy i ich rodziny. To bardzo ważny krok i należy go dobrze przemyśleć – mówi specjalista z Domu Seniora „Leśne Wrota” w Kostkowie na Pomorzu. – Oczywiście w pierwszej kolejności decyduje wysokość opłat, ale wśród prywatnych placówek świadczących standardowe usługi, różnice nie są zbyt duże. Drugim ważnym kryterium jest odległość ośrodka od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny, ale liczą się także zalety okolicy, wyposażenie czy wrażenie, jakie robią opiekunowie w bezpośrednim kontakcie.
Podstawowe obowiązki ośrodków opieki nad seniorami
Ośrodki spokojnej starości stają się nowymi domami dla osób, które wybiorą je na swoje miejsce mieszkania. Jeszcze przed przeprowadzką wybierany jest pokój – w ofercie najczęściej są sypialnie samodzielne lub pomieszczenia dwu- i trzyosobowe. Większe to już rzadkość. Standard pokoju to jeden z głównych czynników wpływających na miesięczną cenę pobytu. Wybór konkretnego pomieszczenia wraz z osobami, które już w nim mieszkają, ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla seniorów borykających się z problemami ruchowymi lub przykutymi do łóżka.
Mieszkańcy są objęci całodobowym wsparciem wykwalifikowanego personelu, a przede wszystkim pomagają im na co dzień doświadczeni opiekunowie. Przepisy regulujące zasady prowadzenie ośrodków pobytu dla osób starszych nakazują, aby pracownicy byli odpowiednio wykształceni, posiadali właściwe umiejętnościami lub nabyli doświadczenie w tego rodzaju pracy. Często w całodobowych placówkach zatrudniane są pielęgniarki i pielęgniarze, osoby znające się na rehabilitacji czy od lat zajmujące się opieką nad osobami starszymi.
Zajmują się oni nie tylko sprawami bytowymi podopiecznych i wspierają ich w codziennych czynnościach, ale pomagają też w dbaniu o utrzymanie sprawności, realizują zalecenia lekarzy dotyczące kuracji czy udzielają wsparcia w wypadkach pogorszenia samopoczucia. Nadzór prowadzony jest przez całą dobę, więc w przypadkach alarmowych wsparcie udzielane jest natychmiastowo, a służby medyczne są błyskawicznie wzywane do interwencji.
Do podstawowych zadań należy również zapewnienie posiłków, dlatego ośrodki prowadzą najczęściej własne kuchnie, choć coraz częściej zlecają te czynności firmom zewnętrznym. Żywienie jest zbilansowane i podawane w odpowiednich proporcjach 4-5 razy dziennie. W wypadkach zaleconych przez lekarzy, dostarczane są posiłki dostosowane do osobistych wymagań dietetycznych mieszkańców placówek opieki.
Miejsca wspólnego pobytu
Ogromną zaletą pobytu w domu seniora jest możliwość nawiązania bliskich relacji z rówieśnikami. Z powodu samotności i pogarszających się kontaktów z rodziną wiele osób w jesieni życia cierpi na depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Zdarza się, że nawet najbliżsi domownicy nie zauważają pogarszającej się kondycji psychicznej rodziców czy dziadków i wynikające z tego zachowania traktują jako normalną przypadłość związaną z podeszłym wiekiem.
Zamieszkanie w domu seniora nie likwiduje automatycznie tych zagrożeń, ale stwarza świetne warunki do ożywienia kontaktów towarzyskich, nawiązania nowych relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach czy uczestnictwa w atrakcyjnych wydarzeniach organizowanych dla społeczności ośrodka. Często daje to rewelacyjne efekty i poprawia kondycję psychiczną mieszkańców. Mogą oni na miejscu liczyć także na fachowe wsparcie w rozpoznawaniu i zapobieganiu tego typu zagrożeniom.
Pod tym względem całodobowe domy seniorów dają podobne możliwości jak dzienne domy pobytu dla osób starszych. Placówki tego typu tworzą coraz częściej samorządy lokalne dla rodzin, które nadal chcą się opiekować najbliższymi, ale nie są w stanie sprostać związanym z tym codziennym obowiązkom. Ośrodki takie zajmują się podopiecznymi najczęściej osiem godzin dziennie i w tym czasie organizują im zajęcia, posiłki oraz oczywiści opiekę. Uczęszczają do nich nie tylko osoby samodzielne i sprawne ruchowo, ale także seniorzy potrzebujący wsparcia w poruszaniu lub z innymi problemami. Pobyt w ośrodkach tego typu jest oczywiście związany z opłatami, choć są one zdecydowanie niższe niż w przypadku placówek całodobowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana