Czy język niemiecki jest prosty w nauce?
Język niemiecki obok angielskiego należy do najczęściej wpisywanych do CV umiejętności. O ile jednak początkującym poliglotom angielski nie nastręcza większych trudności, to na samą myśl o niemieckim, wszystkim im cierpnie skóra. Zaraz do głowy przychodzą obiegowe mity o języku niemieckim, takie jak bardzo długie wyrazy, których nie można znaleźć w słowniku. Czy naprawdę nauka tego języka jest aż tak trudna?
Dlaczego język niemiecki wydaje się niezbyt łatwy do nauczenia?
Wiele osób pierwszy kontakt z nauką języka niemieckiego ma w szkole. Zazwyczaj w takim momencie wszystkim wydaje się, że nie są w stanie zrozumieć tej konkretnej mowy, zwłaszcza gdy nigdy nie miało się z nią bliższego kontaktu. Tymczasem do nauczenia się języka niemieckiego potrzeba znajomości zasad, które w nim rządzą oraz czasu. W szkole natomiast rzadko kiedy te wszystkie warunki są spełnione.
W miejscach takich jak Szkoła Językowa GREAT, gdzie są dostępne profesjonalne kursy językowe, panują inne warunki. Czasu na naukę jest tyle, ile trzeba. Nie istnieje obecny w szkole nacisk na szybkie realizowanie programu kosztem efektów w nauce. Wszelkie zagadnienia są przerabiane powoli, ale dokładnie i w tempie odpowiednim dla uczących się.
Wszelkie zasady panujące w języku niemieckim wymagają dogłębnego poznania i systematycznego stosowania w praktyce. Jest to jak najbardziej możliwe w przypadku dobrze skonstruowanego programu kursu. Tylko wtedy nauka jest efektywna i dodatkowo staje się przyjemnością.
Jakie są najczęstsze problemy podczas nauki języka niemieckiego?
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z nauką języka niemieckiego, najczęściej wskazuje na trzy rodzaje zagadnień, które sprawiają mu największą trudność. Są to rodzajniki, szyk wyrazów w zdaniu oraz przypadki. Wiele osób uznaje takie tematy za czysto abstrakcyjne, bo nieposiadające wielu odniesień do języka polskiego. Tak jest na przykład z rodzajnikami, bez których nie da się w niemieckim zbudować poprawnego zdania.
Dlaczego język niemiecki jest naprawdę łatwy?
Wszystkie kursy języka niemieckiego są tak skonstruowane, aby uczący się od razu wychwycił jego logiczność. Jeżeli uczestnik od razu przyswoi większość zasad rządzących gramatyką, to w zasadzie niewiele już go może zaskoczyć.
Oczywiście na poznanie tego języka trzeba więcej czasu i cierpliwości niż w przypadku języka angielskiego czy hiszpańskiego, jednak trud na pewno się opłaca. Po poznaniu gramatyki przychodzi pora na wymowę, a w szczególności tych rodzajów dźwięków, które nie występują w języku polskim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana