Czy kątowniki tekturowe są odporne na wilgoć?
Kątowniki tekturowe to jedne z elementów pozwalających na lepsze zabezpieczenie towarów przygotowywanych do wysyłki. Dzięki swoim właściwościom chronią naroża przed uszkodzeniami mechanicznymi wskutek uderzeń czy otarć. Pozwalają także na utrzymanie paletyzowanych towarów w stałym położeniu. Przydają się również w czasie bandowania palety taśmami, zapobiegając odgniataniu powierzchni. Do ich zalet należy też odporność na czynniki zewnętrzne.
Z czego powstają kątowniki tekturowe?
Kątowniki tekturowe wytwarza się z tektury litej. Powstaje ona przez spajanie masy celulozowej, ścieru drzewnego a często także masy makulaturowej, które są łączone na mokro, a więc bez użycia kleju. Masa jest wylewana na warstwę spodnią – w takim przypadku mamy do czynienia z tekturą wielowarstwową albo powstaje z jednolitego materiału, tworząc strukturę włóknistą, która zachowuje spójność za sprawą znajdujących się w niej nieco dłuższych fragmentów ścieru. Możliwa jest także produkcja tektury przez sklejanie ze sobą warstw papieru. Ze względu na to, że tekturę wytwarza się z włókien celulozowych, nie jest ona odporna na działanie wody. Pod wpływem wilgoci ulegają one spęcznieniu i zmieniają swoją objętość, podlegając trwałym deformacjom. Przy produkcji kątowników tekturowych, które mają kontakt z czynnikami zewnętrznymi, używa się jednak materiału, do którego wprowadzono większą ilość substancji hydrofobowych, które odpychają cząsteczki wody. W przypadku kątowników tekturowych odpornych na wilgoć mniejszy jest też udział włókien celulozowych w stosunku do wypełniaczy, a także wyższy stopnień ich zaklejenia.
Jakie są rodzaje kątowników tekturowych?
Korzystanie z kątowników tekturowych to jeden z najlepszych sposobów na dobre zabezpieczenie pakowanych towarów. Różne rodzaje kątowników można znaleźć m.in. w ofercie firmy Polkar, która specjalizuje się w dostarczaniu wyrobów tekturowych. Kątowniki wytwarza się w wersjach o rozmaitych wymiarach. Poza długością i szerokością znaczenie ma też stosunek obu boków. Kątowniki symetryczne są stosowane tam, gdzie zachodzi potrzeba ochrony krawędzi pionowych, a kątowniki asymetryczne do zabezpieczania wierzchnich części ładunku, a często także przy zakładaniu taśm. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie ładunku o nieregularnych kształtach, stosuje się kątowniki z nacięciami, które pozwalają na ich zaginanie. Kątowniki w wersjach wodoodpornych są produkowane we wszystkich wariantach. Dzięki ich stosowaniu ładunek może być bez obaw przechowywany w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana