Czy leasing maszyn rolniczych jest opłacalny?
Leasing maszyn rolniczych stanowi bardzo opłacalny sposób na szybkie pozyskanie niezbędnych sprzętów rolniczych, np. kombajnów, traktorów, sieczkarni. Wyróżnia się on indywidualnym harmonogramem spłat, niewielkim wykorzystaniem środków własnych, wymiernymi korzyściami podatkowymi. Dlaczego jeszcze warto postawić na leasing rolniczy?
Rodzaje leasingu rolniczego
Leasing rolniczy dzieli się na kilka rodzajów: bezpośredni, pośredni, operacyjny, finansowy. Pierwszy, najpopularniejszy, opiera się na umowie z producentem. W leasingu pośrednim między rolnikiem a producentem znajduje się pośrednik (profesjonalna firma leasingowa).
Leasing finansowy przypomina kredyt lub pożyczkę. Rolnik płaci podatek VAT z góry, a koszty uzyskania przychodu wrzuca w odsetki. Staje się właścicielem leasingowanej maszyny dopiero po ostatniej wpłacie. Leasing operacyjny wygląda jak najem lub dzierżawa. Rolnik opłaca jednorazową opłatę wstępną, a następnie comiesięczne raty. Tutaj – jeśli leasingobiorca jest podatnikiem VAT – każdą ratę można wykazać jako koszt uzyskania przychodu, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Grupa FI Finance Polska to przedsiębiorstwo, którego specjalnością jest leasing operacyjny urządzeń i maszyn rolniczych, produkcyjnych, budowlanych. Wyróżnia się ono obecnością wykwalifikowanego zespołu ekspertów, doskonałą znajomością rynku.
Kiedy rolnikowi opłaca się leasing finansowy?
Leasing finansowy opłaca się rolnikowi, gdy chce zawrzeć umowę leasingową na krótki czas oraz rozlicza się na zasadach zryczałtowanego podatku. To dobre rozwiązanie także wtedy, kiedy chce wnieść większy wkład własny w finansowanie zakupu maszyn rolniczych.
Kiedy rolnikowi opłaca się leasing operacyjny?
Leasing operacyjny opłaca się rolnikowi wtedy, gdy jest czynnym płatnikiem VAT i chce mieć możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu. To opłacalne rozwiązanie dla długoterminowego leasingu.
Ogólne zalety leasingu rolniczego
Leasing rolniczy daje możliwość pracy na najnowocześniejszych sprzętach. Dzięki temu rolnik może szybko zakupić niezbędne maszyny i sprzęty – jeśli nie dysponuje gotówką na zakup każdej z nich. Leasing rolniczy nie jest w żaden sposób związany ze zdolnością kredytową. Nie obniża szans na pozyskanie innego, dużego kredytu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana