Czy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
W chwili zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Małżonkowie mają jednak prawo do zawarcia rozdzielności majątkowej nie tylko przed ślubem, ale także w trakcie trwania małżeństwa. Ponadto w niektórych przypadkach prawo dopuszcza ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Na czym to polega i kiedy będzie możliwe? Wyjaśniamy.
Czym jest rozdzielność majątkowa z datą wsteczną?
Rozdzielność majątkowa może być podpisania w trakcie trwania małżeństwa zarówno przed notariuszem w drodze zawarcia intercyzy, jak i w postępowaniu sądowym na wniosek jednego z małżonków. Prawo nie działa wstecz, a więc rozdzielność majątkowa nastąpi dopiero w momencie jej orzeczenia. Wówczas między małżonkami przestanie istnieć majątek wspólny, a każdy z nich będzie dysponował własnym majątkiem.
Zdarza się jednak, że małżonkowie nie żyją wspólnie od pewnego czasu, a jeden z nich zaciągnął dług bez wiedzy drugiego małżonka. W takim przypadku jeden z małżonków może starać się o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Dzięki temu ma on szansę na uniknięcie odpowiedzialności za zobowiązania finansowe, o których zaciągnięciu nie wiedział. Warto wiedzieć, że rozdzielność z datą wsteczną możliwe będzie też w przypadku innych, jasno określonych sytuacji.
Kiedy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną może być ustanowiona wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. W pierwszej kolejności jeden z małżonków musi wystąpić z pozwem o rozdzielność majątkową do właściwego sądu rejonowego. Podczas postępowania sądowego sąd dokładnie zbada przedstawione dowody i zadecyduje, czy zniesienie wspólności majątkowej z datą wsteczną jest odpowiednio uzasadnione.
Powody, które mogą prowadzić do rozdzielenie majątku z datą wsteczną to natomiast m.in. lekkomyślne trwonienie majątku wspólnego przed jednego z małżonków, które zagraża drugiemu z nich. Separacja faktyczna, podczas której małżonkowie nie mieszkają razem, a tym samym nie są oni w stanie wspólnie decydować o majątku.
Specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Mariusza Kimusa w Częstochowie wskazuje również na to, że ustanowienie rozdzielności może mieć miejsce wtedy, gdy małżonkowie nie żyją wspólnie, a jeden z nich zaciągnął zobowiązania finansowe, o których pierwszy małżonek nie wiedział. Przesłankami do orzeczenia sądu jest także choroba alkoholowa, uzależnienie od hazardu lub narkotyków, ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków oraz opuszczenie rodziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana