Czy nienarodzone dziecko można pochować?
Nienarodzone dziecko to prawdziwa katastrofa dla każdego rodzica. Według polskich przepisów w takiej sytuacji dziecko ma prawo do takiego samego pochówku, jak każda inna osoba. Jak wygląda organizacja tego żałobnego wydarzenia? Sprawdź, jak postępuje się z nienarodzonymi dziećmi. Z taką wiedzą sprawisz, że cały proces nie będzie aż tak wyczerpujący psychicznie.
Jak postępuje się z nienarodzonym dzieckiem?
W przypadku stwierdzenia obumarcia płodu przez uprawnione do tego osoby konieczne będzie podjęcie decyzji, co dalej zrobić ze zwłokami. W takiej sytuacji wielu rodziców decyduje się na osobistą organizację pogrzebu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest powierzenie obowiązku przygotowania pochówku szpitalowi. Jest on wtedy zobowiązany zapewnić godny pochówek małego ciałka. Prawo do organizacji pochówku mają rodzice każdego dziecka niezależnie od długości życia płodu w łonie matki.
Przygotowanie uroczystej ceremonii pogrzebowej nienarodzonych dzieci jest szczególnie bolesne. Dlatego właśnie w takim momencie najlepiej zdecydować się na usługi fachowych firm, które zajmą się dopełnieniem wszystkich formalności i organizacją wydarzenia za Ciebie. Dom pogrzebowy Rerurrexit prowadzi swoją działalność na terenie województwa śląskiego i okolic. Korzystając z tej oferty, masz gwarancję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.
Jak wygląda pochówek nienarodzonego dziecka?
Ceremonia pogrzebowa zmarłego dziecka nie odbiega zbytnio od innych pochówków. Często dużą różnicą jest ilość osób w niej uczestniczących. Ze względu na specyficzną sytuację, w wydarzeniu takim biorą udział tylko rodzice i najbliższe im osoby.
Rodzice nienarodzonego dziecka mają do wyboru pochówek tradycyjny albo kremację zwłok. Ostateczna decyzja zależy od przekonań i preferencji danej osoby. Powszechną praktyką pochówku w przypadku dzieci nienarodzonych jest pogrzeb w zbiorowym grobowcu organizowanym przez szpitale lub fundacje. Jest to rozwiązanie na anonimowe pochowanie dziecka. Alternatywą jest również pochówek w grobie rodzinnym. Pamiętaj, żeby zorganizować pogrzeb zgodnie z zasadami wiary katolickiej niezbędne będzie ustalenie pewnych szczegółów z daną kancelarią parafialną oraz księdzem.
Do pochowania zwłok dziecka niezbędna będzie karta zgonu oraz karta martwego urodzenia, która umożliwi rejestrację nieżyjącego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Karta zgonu pozwala z kolei na wydanie pozwolenia na pochówek przez zarządcę cmentarza. W przypadku ubiegania się o zasiłek pogrzebowy rodzice muszą znać płeć dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana