Czy osoba niespokrewniona może dziedziczyć majątek?
Kiedy ktoś umiera, zawsze pojawia się pytanie, kto będzie dziedziczyć jego majątek. Często są to członkowie rodziny, ale co w sytuacji, gdy nie ma spadkobierców ustawowych? Czy osoba niespokrewniona może dziedziczyć majątek? W Polsce mamy uregulowania prawne, które precyzują, kto i w jakiej kolejności dziedziczy majątek po zmarłym. Sprawdźmy, jakie są zasady dziedziczenia w kraju.
Dziedziczenie według ustawy o spadkach
Polskie prawo określa zasady dziedziczenia w ustawie o spadkach. Zgodnie z nią spadkodawca ma możliwość rozporządzenia swoim majątkiem za życia przez sporządzenie testamentu lub też pozostawienie po sobie spadkobierców ustawowych. Jeśli jednak nie zostawił testamentu i nie ma spadkobierców ustawowych, to jego majątek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.
Pracownik Kancelarii Prawnej Complex w Oławie mówi: Jeśli zmarły posiadał testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego postanowieniami. W przypadku gdy jednak testamentu nie ma, właśnie ustawa o spadkach określa, kto jest uprawniony do dziedziczenia.
Kto może dziedziczyć?
W Polsce istnieją dwie grupy osób, które mogą dziedziczyć:
spadkobiercy ustawowi,
spadkobiercy testamentowi.
Dziedziczenie według ustawy o spadkach reguluje zasady dziedziczenia majątku po osobie zmarłej. Zgodnie z nią spadkobiercami ustawowymi są najbliżsi krewni osoby zmarłej, czyli dzieci, małżonek oraz rodzice, a w przypadku ich braku – rodzeństwo. Jeśli nie ma również rodzeństwa, spadek przypadnie wnukom, a w razie ich braku innym członkom rodziny, takim jak kuzyni czy wujowie.
Jeśli po uwzględnieniu wszystkich ww. osób nie ma spadkobierców ustawowych, to wtedy majątek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.
Czy osoba niespokrewniona jest uprawniona do dziedziczenia?
Zgodnie z polskim prawem spadkowym osoba niespokrewniona może dziedziczyć majątek tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie przez spadkodawcę wymieniona w testamencie jako jego spadkobierca. W takim przypadku osoba ta będzie miała prawo do otrzymania części lub całości majątku po zmarłym. Ustawodawca przewidział bowiem określone reguły dotyczące dziedziczenia majątku, które mają na celu zabezpieczenie interesów najbliższych krewnych zmarłego. Z tego powodu osoby niespokrewnione z nim nie będą miały prawa do dziedziczenia majątku w przypadku braku testamentu i spadkobierców ustawowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana