Czy za ustanowienie służebności przesyłu można dochodzić odszkodowania?
Urządzenia przesyłowe często montowane są na terenie prywatnych działek. Właściciele tych nieruchomości często wysuwają różnego rodzaju roszczenia. Wśród nich dominują przede wszystkim te o otrzymanie odszkodowania bądź wynagrodzenia w stosownej wysokości. Warto dowiedzieć się więcej na temat ustanawiania służebności przesyłu w sposób dobrowolny oraz przymusowy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.
Ustanowienie służebności przesyłu w praktyce
Pod pojęciem służebności przesyłu zazwyczaj rozumie się ograniczone prawo rzeczowe, dzięki któremu dane przedsiębiorstwo przesyłowe może korzystać z urządzeń przeznaczonych do przesyłania energii znajdujących się na gruncie należącym do prywatnego właściciela. Instytucja ustanawiania służebności przesyłu pojawiła się w polskich przepisach prawnych w 2008 roku. Od tej pory właścicielom działek z posadowionym na nich sprzętem przesyłowym mają prawo żądać od przedsiębiorstw energetycznych, telekomunikacyjnych i gazowych odszkodowania albo wynagrodzenia w określonej kwocie.
Ustanowienie służebności przesyłu może odbyć się dobrowolnie lub przymusowo. W tym pierwszym przypadku zainteresowane strony spisują umowę definiującą ich wzajemne prawa oraz obowiązki, a także wysokość wynagrodzenia wypłacanego regularnie działki za jej udostępnienie do zainstalowania tam urządzeń przesyłowych. Jeśli jednak nie da się tego zrobić w sposób polubowny, wszczyna się postępowanie sądowe w tej sprawie.
Odszkodowanie i wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności
Przy ustanawianiu służebności przesyłu nie można mówić o występowaniu klasycznej instytucji odszkodowania. Teoretycznie właściciel mógłby ubiegać się o zaspokojenie roszczenia w tej kwestii, ale tylko wówczas, gdy szkoda spowodowana budową urządzeń przesyłowych miałaby charakter trwały i nieodwracalny. Tak może się jednak stać tylko w momencie ustanowienia służebności, za którą osobie, do której należy działka, przysługuje wynagrodzenie. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, wspomniane wynagrodzenie powinno spełniać także funkcję odszkodowawczą.
O odszkodowanie z tytułu posadowienia na działce urządzeń przesyłowych można ubiegać się przy wsparciu adwokata zatrudnionego w takiej firmie, jak Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Winkler, wówczas, gdy doszło do pogorszenia stanu nieruchomości na skutek nieprawidłowego korzystania z niej. Tego typu roszczenia w większości przypadków przedawniają się jednak po upływie 6 lat, a niekiedy nawet po 3 latach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana