Czym charakteryzują się pojemniki siatkowe?
Przewóz towarów wiąże się z koniecznością wykorzystania odpowiednich metod pakowania i przemieszczania ładunków. Zastosowane rozwiązania muszą zapewniać dobrą ochronę przed uszkodzeniami, a jednocześnie być dopasowane do cech przesyłanych ładunków. W wielu branżach standardem jest korzystanie z pojemników siatkowych, tzw. gitterboxów, będących alternatywą dla tradycyjnych skrzyń czy pudeł.
Rozwiązania stosowane przy transporcie i przechowywaniu towarów
Nowoczesna logistyka wymaga stosowania rozwiązań, które usprawnią i przyspieszą przewóz, magazynowanie oraz przeładunek towarów. Wśród metod, które pozwalają pod tym względem na daleko posuniętą optymalizację, jest korzystanie z możliwości paletyzacji ładunków. Ustawiane na paletach towary mogą być przemieszczane przy użyciu wózków widłowych, składowane na wielopoziomowych regałach magazynowych czy szybko ustawiane na skrzyniach ładunkowych ciężarówek lub naczep. Użycie palet nie zawsze będzie możliwe, zwłaszcza w przypadku cieczy lub produktów wysyłanych luzem. Istnieją jednak odpowiednie wersje pojemników transportowych, które pozwolą na poradzenie sobie również przy takich towarach. Ciecze przemieszcza się w tzw. DPPL (duży pojemnik do przewozu luzem), zwanym także IBC (Intermediate Bulk Container), a przedmioty luzem umieszcza się w pojemnikach siatkowych, tzw. gitterboxach. Są one niezastąpione ze względu na gwarantowaną podczas przewozu ochronę i łatwy dostęp do zawartości, a w wielu sytuacjach także możliwość piętrowania (sztaplowania), czyli ustawiania pojemników jednego na drugim.
Jak są zbudowane pojemniki siatkowe?
Pojemniki siatkowe mają zbliżoną budowę, choć występuje wiele ich odmian ułatwiających obsługę konkretnych towarów. Standardem jest struktura przestrzenna wykonana ze stalowego kątownika, który zapewnia odpowiednią sztywność i stanowi swego rodzaju ramę, w której umieszcza się zgrzewane stalowe siatki, będące bokami sześciennej skrzyni. Całość opiera się na czterech umieszczonych w rogach metalowych podporach, które gwarantują stabilność oraz umożliwiają użycie wózka widłowego lub tzw. paleciaka. Dla ułatwienia korzystania z gitterboxu często umieszcza się w nim odchylane drzwiczki znajdujące się w górnej części jednego z dłuższych boków. W niektórych przypadkach stosowane są drzwiczki podwójne zarówno na górze, jak i na dole. Część pojemników siatkowych posiada klapę przykrywającą całość, co daje pewność, że zawartość nie wydostanie się nawet w niesprzyjających warunkach np. podczas wstrząsów, a także stanowi ochronę przed kradzieżą. Pojemniki siatkowe można łatwo dopasować do potrzeb zamawiającego pod względem wymiarów oraz wyposażenia dodatkowego. Pojemniki są wytwarzane w wersjach składanych, co ułatwia ich transport, gdy nie są wykorzystywane.
Do czego używa się pojemników siatkowych?
Pojemniki siatkowe są używane w przypadku wielu produktów, które powinny być przewożone luzem. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty wykonywanych operacji, eliminując konieczność pakowania w pudła tekturowe, konieczne zwykle przy paletyzacji towarów o mniejszych rozmiarach albo foliowania. Ogranicza czas trwania całego procesu i zapobiega problemom z utylizacją opakowań. Często gitterboxy są stosowane do przesyłania komponentów, używanych podczas produkcji innych wyrobów, a także półproduktów. Ułożenie ich w koszach pozwala na lepszy dostęp do nich, a przy tym chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi – zgnieceniem czy uderzeniami. Plusem jest dobry przepływ powietrza, chroniący przez zawilgoceniem. Jeżeli chodzi o rodzaj ładunków umieszczanych w pojemnikach siatkowych, to są to zarówno wszelkiego rodzaju tekstylia, jak i wyroby z tworzyw sztucznych, a także produkty o niezbyt wielkiej masie i sporej objętości. Gitterboxów używa się też przy ładunkach o znacznej masie oraz takich, które mają ostre krawędzie lub elementy wystające.
Szeroki wybór pojemników siatkowych można znaleźć w ofercie firmy DAJANO. Dostępne są klasyczne gitterboxy i nadstawki paletowe tego typu oraz pojemniki specjalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana