Czym charakteryzują się sprężyny naciągowe?
Sprężyny powszechnie występują w wielu urządzeniach i przedmiotach, z których korzystamy, na co dzień. Ponieważ są to elementy ukryte, ciężko się zorientować, że w danym przedmiocie w ogóle występują. Jednak pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu wszelkich konstrukcji. Czym są sprężyny naciągowe i czym różnią się od innych?
Co to są sprężyny naciągowe?
Sprężyny naciągowe służą do rozciągania elementów, z którymi są połączone. Ten rodzaj sprężyn jest jednym z najczęściej stosowanych. Ich praca polega na rozciąganiu wskutek naporu siły. Sprężyna wówczas wydłuża się, a gdy nacisk ustaje, wraca do swojego pierwotnego kształtu. Podczas spoczynku zwoje sprężyn się ze sobą stykają. Dzięki takiej konstrukcji i działaniu utrzymują stałe naprężenie pomiędzy dwoma połączonymi elementami. Duży wybór sprężyn różnego rodzaju oferuje producent Wimet. To możliwość zakupu nie tylko sprężyn naciągowych, ale również naciskowych, skrętnych, talerzowych, spiralnych, płaskich i innych artykułów związanych z montażem i użytkowaniem sprężyn.
Cechy sprężyn naciągowych
Sprężyny naciągowe z racji specyfiki swojej pracy powinny być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Ich praca związana jest ze stałym oddziaływaniem siły, więc muszą być odporne na odkształcenia, uszkodzenia i wytrzymywać wysokie naprężenia. Najczęściej wykonywane są z owalnych lub okrągłych drutów ze stali sprężynowej. Produkowane są na zimno podczas formowania drutu w pożądany kształt poprzez nawijanie go wokół trzpienia.
Sprężyny naciągowe wykonane ze stali nierdzewnej posiadają dodatkowo właściwości antykorozyjne. Dzięki takiej specyfice mogą być wykorzystywane w środowisku, gdzie występują gazy i wilgoć. Tego typu sprężyny wykazują również właściwości kwasoodporne. Znajdują zastosowanie w środowisku kwaśnym i zasadowy. Na estetykę sprężyn naciągowych wpływa możliwość malowania proszkowo. Dzięki temu prezentują się korzystnie w konstrukcjach, w których pozostają widoczne. Produkowane są w różnych rozmiarach, także na zamówienie.
Zastosowanie sprężyn naciągowych
Z racji swoich właściwości, sprężyny naciągowe mają szerokie zastosowanie. Używane są zarówno w dużych urządzeniach, np. bramach garażowych, przemyśle meblarskim, jak i w produkcji trampolin, zabawek i przedmiotów gospodarstwa domowego. Wykorzystywane są również w motoryzacji, w sprzęgłach tarczowych. Jedną z ich właściwości jest tłumienie drgań. Każde zastosowanie sprężyn naciągowych wiąże się z zastosowaniem artykułu o odpowiednim rozmiarze i właściwej sile naciągowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana