Czym charakteryzuje się mięso wieprzowe klasy S?
Konsumenci wciąż dostają informacje na temat pożytków płynących z jedzenia mięsa. Niekiedy można się w tych danych pogubić, bo niektórzy dietetycy próbują przeforsować swoje osobiste teorie. Prawdą jest jednak, że mięso, oczywiście dobrej jakości, ma sporo walorów prozdrowotnych. Wyjątkowo dobrze w rankingach wypada wieprzowina, która niegdyś nie była doceniana. Jakie walory ma wieprzowe mięso klasy S?
Klasy jakości mięsa wieprzowego
Mięso wieprzowe klasyfikowane jest według jakości. Przy tej czynności bierze się pod uwagę zawartość tłuszczu w tuszy. Klasyfikowana tusza musi mieć wagę od 60 do 120 kilogramów i pochodzić od zwierząt, które nie były wykorzystywane do rozrodu, nie były kastratami, knurami ani warchlakami.
Poszczególne klasy określają procentową zawartość chudego mięsa w tuszy. Klasyfikacje prowadzi się w profesjonalnych ubojniach, takich jak HEROLD. Najwyższa klasa S ma zawartość chudego mięsa aż 60% i więcej. Jest to najwyższa jakość uchodząca za najzdrowszą dla człowieka. Jest łatwo przyswajalna, ma korzystną ilość witamin i mikroelementów. Ponadto stosunek tłuszczy omega-3 do omega-6 jest optymalny.
Pozostałe klasy mięsa wieprzowego, według zawartości procentowej tłuszczu, to:
E – zawartość chudego mięsa między 55 a 60 procent.
U – chude mięso stanowi od 50 do 55 procent.
R – od 45 do 50 procent.
O – od 40 do 45 procent.
P – mniej niż 40 procent chudego mięsa.
Podczas przyrządzania mięsa wieprzowego nie należy sztywno sugerować się najniższą zawartością tłuszczu, albowiem według najnowszych badań tłuszcz wieprzowy jest zdrowy i powinien być obecny w diecie. Przemawia za tym fakt, że niektóre ważne dla zdrowia witaminy rozpuszczają się właśnie w nim.
Jakie są walory dietetyczne wieprzowiny?
Mięso wieprzowe uchodziło niegdyś za tłuste i kaloryczne. Ostatnio jednak odpowiednia hodowla tuczników, a zwłaszcza ich żywienie, dały efekt w postaci poprawy jakości wieprzowiny. Dzięki lepszej karmie tuczniki stały się bardziej umięśnione, a zawartość cholesterolu w mięsie wyraźnie spadła. Natomiast sama procent tłuszczu w takim miejscu, jak boczek, zmniejszył się o połowę.
Jednocześnie walory smakowe poprawiły się, a kaloryczność nie wypada źle przy porównaniu z wołowiną. Wieprzowina zawiera dużo witaminy B, a najwięcej jest jej w boczku klasy S. Sporo witaminy B6 znajduje się w karkówce. Ponadto mięso ze świni ma dużo witaminy E oraz selen i żelazo. Trzeba też wspomnieć o zdrowych tłuszczach omega-3 i omega-6.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana