Czym jest agencja prasowa i czym się zajmuje?
Agencja prasowa stanowi prasową instytucję, której zadaniem jest dostarczanie materiału mediom. Są to gazety, radio, telewizja czy strony internetowe. Pracują w niej dziennikarze. Dzięki agencji prasowej media mogą zaoszczędzić pieniędzy na utrzymaniu własnych terenowych czy zagranicznych korespondentów. Jakie są jej rodzaje oraz jaki jest jej status? W jaki sposób działa? Odpowiadamy!
Rodzaje agencji
Wyróżnia się agencje:
- telegraficzną,
- prasową,
- informacyjną.
Dzięki rozwojowi środków masowego przekazu i zasięgowi na cały świat agencje prasowe dzielą się na:
- informacyjne,
- publicystyczne,
- fotograficzne,
- reklamowe.
Jaki jest status agencji prasowych w Polsce?
Ze względu na prawo wyodrębnia się agencje oficjalne i półoficjalne. Pierwsze są reprezentowane przez rządowe stanowiska. Mają prawo do komunikowania w imieniu władz. Natomiast półoficjalne związane są z wyrażaniem stanowiska, które zbliżone jest do władzy w konkretnym państwie. Ze względu na status wyróżnia się:
- spółdzielnię środowiskową,
- spółdzielnię dziennikarską,
- spółkę akcyjną,
- firmy prywatne,
- agencję państwową.
Kontrolowane są natomiast przez: udziały w spółkach, dotacje, poprzez reprezentantów czy wpływ na kierownictwo.
Jak działają agencje prasowe?
Agencje prasowe skupiają się na dostarczaniu bieżących informacji. W związku z tym w jej pracy można znaleźć części, które są popularne dla stylu informacyjnego. Są to:
- zrozumiałość,
- zwięzłość,
- rzeczowość prezentacji.
Polska Agencja Prasowa (PAP)
Przed powstaniem PAP funkcjonowała Polska Agencja Telegraficzna. Została powołana jako firma państwowa w 1924 roku. Jednak powstała ona wcześniej, a za jej twórcę uważa się grupę dziennikarzy w tym Franciszka Orzechowskiego w 1918 roku. Wtedy Austria opuściła Lwów i Kraków. Wtedy przez Polaków zostały przejęte oddziały krakowski i lwowski Wiedeńskiego Biura Korespondencyjnego. Obecnie Codzienny Serwis Informacyjny Podstawowy przekazuje wiadomości z kraju i ze świata. Dostarcza informacje związane z:
- kulturą,
- sportem,
- nauką,
- gospodarką,
- polityką,
- społeczeństwem.
Tworzą go doświadczeni dziennikarze oraz korespondenci. Korzystają z niego:
- prasa,
- instytucje finansowe,
- telewizje,
- firmy,
- urzędy państwowe.
Wiadomości są przekazywane przez satelitę lub Internet.
Polska Agencja Prasowa składa się z Prezesa PAP. Zajmuje się on kierowaniem pracą oraz reprezentacją. Odpowiada za programowanie i kontrolowanie wykonywania zadań. Odpowiada także za zawieranie umów o współpracy z partnerami zagranicznymi czy krajowymi. Prezes jest jednocześnie Redaktorem Naczelnym PAP. Powoływany jest i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów.
Co to jest Polska Agencja Informacyjna?
Polska Agencja Informacyjna (PAI) powstała w 1991 roku. Do głównych działów zalicza się centrum prasowe, które wiąże się z kontaktami międzynarodowymi. Do jego zadań zaliczają się:
- pomoc dziennikarzom – polskim i zagranicznym,
- opracowanie materiałów,
- pomoc przy nawiązywaniu kontaktów.
Zajmuje się także organizacją podróży informacyjnych czy obsługą tłumaczeniową. Co więcej, w przypadku zagranicznych wizyt funkcjonuje biuro prasowe, które odpowiada za dostarczenie potrzebnych materiałów programowych, informacyjnych, dokumentów czy tłumaczeń. Dodatkowo obejmuje serwis fotograficzny. Korzysta z niego:
- prasa krajowa,
- prasa zagraniczna,
- wydawnictwa.
Ponadto organizowane są wystawy fotograficzne, które pokazują życie w Polsce, w tym ludzi czy obiektów kultury. Agencja Informacyjna ma również własne wydawnictwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana