Czym jest badanie psychotechniczne i kto musi się mu poddawać?
W niektórych zawodach wykonuje się czynności, które wymagają oceny sprawności psychicznej i zdolności do obsługi danych urządzeń. Są to specyficzne warunki, do których dopuszczone mogą być osoby posiadające określone predyspozycje. Wówczas wykonywanie danej pracy jest bezpieczne i efektywne. Czym są badania psychotechniczne i kiedy są niezbędne?
Kto zobowiązany jest do poddania się badaniom psychotechnicznym?
Badania psychotechniczne muszą wykonywać osoby, które w ramach wykonywanej pracy kierują pojazdami (m.in. kurierzy, dostawcy, samozatrudnieni w transporcie, kierujący pojazdami uprzywilejowanymi), operatorzy maszyn, specjalistycznych urządzeń i dźwigów oraz pracujące na wysokości, oraz górnicy.
Tego typu badania muszą przeprowadzać również osoby korzystające w pracy z pojazdów służbowych, a także egzaminatorzy i instruktorzy jazdy. Na badania skierowane zostaną również osoby, które prowadziły pojazd pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, uczestniczyły w wypadku, gdzie byli poszkodowani oraz zebrały 24 punkty karne. Obowiązek wykonania badań istnieje również w przypadku otrzymania skierowania z policji, od starosty, burmistrza lub prezydenta miasta.
Badania psychotechniczne – czym są?
Badania psychotechnicze mają na celu ocenę sprawności psychicznej danego pracownika oraz określenie jego predyspozycji i możliwości wykonywania specyficznych zadań zawodowych. Są to m.in. czynności związane z obsługą maszyn, prowadzeniem pojazdów czy pracą w charakterystycznych i niecodziennych warunkach. Kandydat do pracy lub pracownik utrzymuje skierowanie na tego typu badania od pracodawcy, lekarza bądź policji. Badania psychotechniczne są płatne, jednak w przypadku otrzymania skierowania z zakładu pracy, wykonywane są na koszt pracodawcy. Profesjonalne testy psychotechniczne na najwyższym poziomie i z użyciem nowoczesnych narzędzi diagnostycznych wykonuje m.in. Pracownia Psychologiczna „Psychotest”.
Jak wygląda badanie psychotechniczne?
Badania psychotechniczne w zależności od celu, w jakim zostały zlecone, wykonywane są na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W przypadku określenia zdolności do prowadzenia pojazdów jest to najczęściej szczegółowy wywiad psychologiczny, obserwacja badanego, zbadanie za pomocą narzędzi diagnostycznych ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ocena i opis danej osoby. Badanie psychotechnicze skutkuje uzyskaniem opinii lekarskiej zawierającej informacje odnośnie sprawności intelektualnej, zdolności poznawczych, predyspozycji do przebywania i pracy w specyficznych warunkach i ogólnego stanu psychomotorycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana