Czym jest frezowanie?
Frezowanie to wydajny i często stosowany proces obróbki skrawaniem. Polega na oddzielaniu warstwy materiału z użyciem obracającego się narzędzia na obrabiarce nazywanej frezarką. Służy do kształtowania płaszczyzn, powierzchni krzywoliniowych, gwintów bądź kół zębatych. Frezowanie ma zastosowanie w przypadku różnorodnych materiałów, takich jak metale, plastik, drewno czy szkło. Na czym dokładnie polega ten proces?
Frezowanie — definicja i rodzaje
Frezowanie określa się jako sposób obróbki skrawaniem, w którym narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany przedmiot ruch posuwowy. Obok toczenia, jest to najczęstsza metoda obróbki skrawaniem. Proces skrawania każdym ostrzem jest regularnie przerywany, a przekrój poprzeczny warstwy skrawanej stale się zmienia. Rozróżnia się trzy odmiany frezowania, uwzględniając rozmieszczenie ostrzy freza: walcowe, czołowe i skośne.
Biorąc pod uwagę ruch obrotowy i ruch posuwowy narzędzia, wyróżnia się:
frezowanie przeciwbieżne — wiąże się z przeciwnym kierunkiem posuwu obrabianego przedmiotu w stosunku do obrotów frezarki, znajduje zastosowanie podczas kształtowania przedmiotów o twardej powierzchni,
frezowanie współbieżne — ma miejsce, gdy ruch posuwowy elementu jest zgodny z kierunkiem ruchu obrotowego frezarki.
Za pomocą frezowania jest możliwe wykonanie płaszczyzn, rowków, kanałków, powierzchni kształtowych i gwintów. Ze względu na to, że materiał jest jednocześnie obrabiany przez liczne ostrza, frezowanie określa się jako bardzo wydajną technikę, stosowaną między innymi w szeroko pojętym meblarstwie.
Czym jest frezarka?
Frezarka to maszyna, nazywana również obrabiarką, która służy do obróbki skrawaniem różnego typu płaszczyzn. Frezarki różnią się od siebie budową, funkcjami i zastosowaniem. Wyróżnić można urządzenia górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe, pionowe i specjalistyczne.
Frezarki dolnowrzecionowe mają wrzeciono zamontowane pod stołem, przez co automatycznie stają się mniej bezpieczne. Ich używanie zaleca się tylko wykwalifikowanym osobom. Takimi urządzeniami posługują się pracownicy przedsiębiorstw zajmujących się obróbką skrawaniem profesjonalnie, np. z firmy Hahel Bujalski. Frezarki górnowrzecionowe określa się jako stosunkowo bezpieczne, ze względu na umieszczenie wrzeciona w górnej części urządzenia. Cieszą się one popularnością szczególnie wśród stolarzy. Wykorzystuje się je do obrabiania wewnętrznego lub zewnętrznego na całej powierzchni materiału. Do frezowania drewna używa się specjalnych frezów, przeznaczonych do tego rodzaju tworzywa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana