Czym jest refraktometr?
Refraktometr jest przyrządem służącym do wykonywania pomiarów współczynnika załamania światła. Współczynnik załamania światła w cieczy jest wprost proporcjonalny do stężenia substancji, w związku z czym obie wielkości można odczytywać jednocześnie. Zasada działania refraktometru opiera się na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia i wyznaczaniu współczynnika załamania światła przez pomiar kąta granicznego.
O podstawach metody refraktometrycznej
Prędkość rozchodzenia się promieni świetlnych uzależniona jest od gęstości optycznej ośrodka i długości fali świetlnej. Kiedy promienie padają pod kątem na płaszczyznę graniczących ze sobą dwóch różnych ośrodków, ulegają częściowemu odbiciu i częściowemu załamaniu, co wynika ze zmiany prędkości rozchodzenia się promieni świetlnych w różnych ośrodkach. Stosunek sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania jest wielkością stałą, równą prędkości światła w obu ośrodkach (prawo Snelliusa); jest to współczynnik załamania światła. Wraz ze wzrostem kąta padania wzrasta kąt załamania. Przy pewnej wartości kąta padania, kąt załamania jest równy 90°, a promienie padające powyżej kąta padania ulegają tylko odbiciu, co określamy zjawiskiem całkowitego wewnętrznego odbicia.
Opisane zjawisko wykorzystuje się w pomiarach refraktometrycznych. Przy kącie padania niemal równym 90° promienie załamują się pod kątem granicznym, będącym granicą między oświetloną i nieoświetlona częścią ośrodka optycznie gęstszego. Znając współczynnik załamania ośrodka gęstszego, wyznacza się współczynnik ośrodka rzadszego – przez pomiar wartości kąta granicznego.
Rodzaje refraktometrów
Podstawowa klasyfikacja oparta na sposobie odczytu wyniku pomiarów rozróżnia refraktometry wizualne (analogowe i cyfrowe) oraz fotoelektryczne. Najprostszym przykładem wizualnego urządzenia laboratoryjnego do pomiaru refrakcji jest refraktometr Abbego, który może być wykorzystywany do wyznaczania współczynnika załamania światła cieszy i ciał stałych. Refraktometry fotoelektryczne używane są wyłącznie do pomiarów cieczy.
Planując zakup refraktometrów jako przyrządów pomiarowych i innych elementów wyposażenia laboratorium, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Labo24 zajmuje się nie tylko sprzedażą urządzeń pomiarowych, ale też fachowym doradztwem. Profesjonaliści pomagają w kompletnym wyposażeniu laboratoriów, począwszy od mebli, przez urządzenia i sprzęt badawczy, materiały eksploatacyjne, po szkło i porcelanę laboratoryjną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana