Czym jest sprzęt OUO i co wchodzi w jego zakres?
Jeżeli interesuje Cię temat sprzętu OUO i chcesz dowiedzieć się, czym on właściwie jest, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, do czego służy sprzęt OUO, wskazując jednocześnie na sposób jego działania i wymieniając przykładowe sytuacje, w których może być niezbędny. Dzięki naszemu tekstowi dowiesz się też tego, co wchodzi w zakres takiego sprzętu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Do czego służy sprzęt OUO?
Sprzęt OUO stanowi środek ochronny, dzięki któremu można zabezpieczyć zdrowie, ale nie tylko: w skrajnych przypadkach może ochronić nawet przed utratą życia. To pokazuje, jak istotne jest korzystanie z niego. Jednocześnie udowadnia, jak ważna jest jego wysoka jakość – o czym przypominają liczni sprzedawcy tego typu sprzętu, tacy jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe AGPOL z siedzibą w Toruniu specjalizujący się w dystrybucji sprzętu ochrony dróg oddechowych.
Sprzęt OUO to dokładnie sprzęt ochrony układu oddechowego. Dawniej nazywany był sprzętem dróg oddechowych, czyli ODO. Wykorzystywany jest po to, by umożliwić danej osobie swobodne oddychanie w warunkach niepozwalających na wykonywanie tej czynności i jednocześnie zagrażających zdrowiu i życiu tej osoby. Najczęściej stosowany jest wtedy, kiedy powietrze zostało zanieczyszczone gazami pożarowymi oraz różnego rodzaju pyłami i parami, a także wtedy, kiedy poziom tlenu zawartego w powietrzu osiąga zbyt niską wartość.
Dlaczego stosowanie sprzętu OUO jest tak istotne? Wyjaśnimy to na konkretnym przykładzie. Zawartość tlenu w powietrzu wynosi około 21%. Jeśli spadnie do 17%, człowiek zaczyna odczuwać pewne dolegliwości, między innymi ból głowy i przyspieszoną akcję serca. Jeżeli wartość ta spadnie do 15%, dochodzi do silnego niedotlenienia, jeżeli do 12%, to można mówić o realnym zagrożeniu życia. Odpowiednio dobrany aparat powietrzny pozwala na to, by uniknąć wszystkich tych konsekwencji.
Przykłady sprzętu OUO
Sprzęt OUO dzieli się na sprzęt izolujący drogi oddechowe i sprzęt filtrujący powietrze. Pierwszy typ ma za zadanie doprowadzić do układu oddechowego powietrze lub tlen z miejsca, które jest wolne od zanieczyszczeń. Drugi natomiast stosowany jest w celu oczyszczenia powietrza.
Sprzęt izolujący dzieli się na sprzęt wężowy i sprzęt butlowy, a ten na aparaty tlenowe z obiegiem zamkniętym i aparaty powietrzne z obiegiem otwartym – te z kolei na aparaty powietrzne podciśnieniowe i aparaty powietrzne nadciśnieniowe. Do sprzętu filtrującego zalicza się filtry, pochłaniacze i filtro-pochłaniacze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana