Czym są pliki JPK VAT?
JPK to jednolity plik kontrolny, który ma przede wszystkim na celu usprawnienie działania organów podatkowych. Jest to również sposób na standaryzację danych elektronicznych, przekazywanych do urzędów skarbowych. Dzięki temu ustawodawca chciał usprawnić czynności kontrolne i sprawdzające, a także identyfikację ewentualnych nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatku VAT. Sprawdź, co warto wiedzieć o JPK!
Co to jest JPK?
Jednolity plik kontrolny jest ustandaryzowanym zbiorem danych, generowanym z systemów informatycznych, które wspierają księgowość podmiotu gospodarczego, rozliczającego podatek od towarów i usług (VAT). Ma on szczególne znaczenie, gdy brana jest pod uwagę kontrola krzyżowa, a więc ta prowadzona w wybranym przedsiębiorstwie i u jego kontrahentów.
Prawidłowo wypełniony JPK VAT obejmuje wszystkie wymagane dane, opracowane zgodnie z szablonem Ministerstwa Finansów. Dane te dotyczą operacji gospodarczych podatnika w konkretnym miesiącu. Standaryzacja plików miała na celu uzyskanie powyższych informacji w takim samym formacie od wszystkich podmiotów gospodarczych, bez względu na wdrożone w nich systemy i oprogramowania księgowe. Dzięki temu łatwiejsze jest porównanie danych i zestawienie ich z danymi od innych firm.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o JPK VAT?
Obowiązek sporządzenia JPK VAT dotyczy przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT, bez względu na wielkość działalności. JPK VAT składają również podatnicy dokonujący WNT (Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów), importujący lub eksportujący usługi. Powinien być składany regularnie, do 25. dnia kolejnego miesiąca. Odpowiednie pliki są kompresowane przed wysłaniem i dostarczane w postaci elektronicznej, w zaszyfrowanych paczkach po 60 MB. Plik taki zawiera:
- nagłówek umożliwiający identyfikację podmiotu,
- sekcje merytoryczne z informacjami o zaistniałych zdarzeniach gospodarczych,
- sekcję z sumami kontrolnymi,
- dane dotyczące nazwy i adresów kontrahentów,
- numery dowodów sprzedaży/zakupów,
- daty zdarzeń gospodarczych.
Musi być podpisany profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi.
Jak podkreślają specjaliści Biura Rachunkowego BUFiK S.C., od dnia 1 stycznia 2018 każdy podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję w formie elektronicznej, więc na każdym płatniku VAT ciąży obowiązek przekazywania jednolitych plików kontrolnych VAT w tej postaci.
Nieuzasadniona odmowa udostępnienia JPK VAT na wezwanie odpowiedniego organu podatkowego może skutkować nałożeniem kary w wysokości 2 800 zł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana