Czym się różni naprawa od regeneracji turbosprężarki?
Branża samochodowa wiąże się z wieloma mechanizmami, będącymi znaczną pomocą w pracy mechanika. Jednym z nich jest turbosprężarka, która należy do grupy narzędzi delikatnych i podatnych na uszkodzenia. Uszkodzona turbosprężarka może zostać poddana regeneracji lub naprawie. Oba procesy różnią się od siebie głównie sposobem ich przeprowadzenia. Czy istnieją jeszcze jakieś istotne różnice?
Czym są turbosprężarki?
Turbosprężarki (mechanizmy wirnikowe) są podstawowymi podzespołami pojazdów, wykorzystywanymi w przemyśle samochodowym. Pozwalają one podnieść osiągi silnika bez zwiększania jego masy. Zbudowane są z turbiny (części gorącej) i sprężarki (części zimnej), które połączone są wzajemnie wałem.
Na czym polega naprawa turbosprężarek?
Naprawa polega na usunięciu konkretnej usterki w danym elemencie turbosprężarki i przywróceniu sprzętu do stanu używalności. Nie skupia się ona jednak na źródle problemu, zatem jej efekty są krótkotrwałe. Podczas naprawy mechanik zajmuje się obudową łożyska, wykorzystując do tego tokarkę. Następnie skręca rdzeń i wymienia zniszczone elementy (najczęściej koło kompresji, wirnik turbiny i łożyska na wale).
Czym jest regeneracja turbosprężarki?
Regeneracja turbosprężarek skupia się na przywróceniu maszyny do stanu pierwotnego (aby uzyskała ona pełną, początkową sprawność). W tym wypadku ważne jest odkrycie źródła problemu. Mechanicy zajmują się rozebraniem turbosprężarki na pojedyncze części, a także oczyszczeniem i dokładną inspekcją każdego elementu. W przypadku uszkodzenia jakiejś części następuje jej wymiana na fabrycznie nową. Aby turbosprężarka powróciła do pierwotnego stanu, wszystkie elementy muszą być całkowicie sprawne. Regeneracja obejmuje ściśle określone czynności: demontaż, regulowanie ciśnienia, ponowny montaż i testowanie szczelności turbiny.
Po oczyszczeniu, inspekcji i ewentualnej wymianie poszczególnych elementów, urządzenie zostaje ponownie złożone i poddawane testom. Jeżeli urządzenie działa sprawnie i bez zastrzeżeń, może być ponownie zamontowane w samochodzie.
Gdzie można dokonać regeneracji turbosprężarki?
Regeneracja turbosprężarki – w porównaniu z zakupem nowego urządzenia – nie jest kosztownym procesem. To procedura znacznie bardziej opłacalna niż naprawa, ponieważ daje gwarancję prawidłowego działania urządzenia przez długi czas.
Regeneracji turbosprężarki można dokonać w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Przykładem takiego miejsca jest firma L&J Parts z Piątkowca. Ów warsztat specjalizuje się nie tylko w regeneracji turbosprężarek, ale też naprawie turbin samochodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana