Czym się różni rozbiórka od wyburzenia?
Zastanawiasz się, czy rozbiórka i wyburzenie oznaczają to samo? Odpowiedź jest prosta – nie. Choć oba te procesy prowadzą do tego samego efektu, czyli likwidacji budynku, to są między nimi pewne różnice. Żeby je poznać, trzeba wyjaśnić te zagadnienia. Dzięki dokładnemu zrozumieniu pojęć nie będziesz mieć wątpliwości co do tego, jak powinieneś ich używać.
Czym jest rozbiórka budynku?
Rozbiórka budynku to zlikwidowanie go w taki sposób, żeby można było ponownie użyć materiałów budowlanych. Prowadzi się ją głównie ręcznie. Pojęcie to odnosi się przede wszystkim do niewielkich obiektów budowlanych powstałych z tradycyjnych materiałów. W niektórych przypadkach wystarczy zgłosić rozbiórkę budynku, by móc ją przeprowadzić. Dotyczy to obiektów:
o wysokości do 8 m,
ulokowanych w odległości nie mniejszej niż połowa wysokości budynku od granicy działki,
nieobjętych ochroną konserwatorską i niewpisanych do rejestru zabytków.
Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, trzeba uzyskać zgodę na przeprowadzenie rozbiórki.
Czym się różni rozbiórka od wyburzenia?
Choć wyburzenie, podobnie jak rozbiórka, prowadzi do likwidacji budynku, to wymaga użycia specjalistycznych, ciężkich maszyn. Zazwyczaj są to koparki, spychacze lub młoty wyburzeniowe. Niekiedy stosuje się materiały wybuchowe. W tym procesie całkowicie pomija się kwestię odzyskania materiałów budowlanych. Jedyne co pozostaje po wyburzeniu to sterty gruzu.
Wyburzenie budynku zajmuje znacznie mniej czasu niż rozbiórka. Metodę tę stosuje się:
w przypadku większych obiektów budowlanych,
kiedy rozbiórka jest fizycznie niemożliwa lub nieopłacalna,
kiedy likwidację budynku chce się wykonać jak najszybciej.
Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia prac wyburzeniowych wraz z operatorem można wynająć np. w firmie eM-Tech SP. Z O.O.. Jej usługi obejmują też kruszenie odpadów budowlanych.
Uniwersalne zasady
Choć między rozbiórką a wyburzeniem budynku istnieją znaczące różnice, to jednak pewne zasady są dla nich wspólne. Niezależnie od tego, którą metodę usuwania budynku się wybierze, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Obie metody wymagają zaplanowania przebiegu prac i wyznaczenia osoby nadzorującej ich przebieg.
Zawsze priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się na placu budowy.
W obu przypadkach należy upewnić się, że żadne prace nie wpłyną negatywnie na budynki znajdujące się w sąsiedztwie.
Trzymanie się tych zasad wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego zarówno prace rozbiórkowe, jak i wyburzeniowe najlepiej powierzać fachowcom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana