Dlaczego duże psy często mają problemy ze stawami?
Psy, podobnie jak ludzie, cierpią z powodu chorób układu kostnego. Dotyczy to zwłaszcza ras dużych, które często mają problemy ze stawami. Ból uniemożliwia im swobodny ruch i obniża komfort życia. Leczenie tylko do pewnego stopnia poprawia ich kondycję, lepiej więc postawić na świadomą profilaktykę. Dlaczego na te schorzenia szczególnie narażone są psy duże i olbrzymie?
Szczenięta ras dużych – co sprawia, że są bardziej narażone na dolegliwości stawów?
Rasy psów dużych i olbrzymich mają predyspozycje do chorób stawów. Ryzyko to nie wynika wyłącznie z przekazu genetycznego, ale również z powodów takich, jak szybki przyrost masy ciała szczeniąt. W ciągu pierwszych miesięcy życia rosną one intensywnie i „z dnia na dzień” przybierają na wadze. Obciąża to mocno układ kostny i sprawia, że w stawach mogą pojawić się zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Dlatego ważne jest, aby szczenięta ras dużych otrzymywały karmę dostosowaną do swoich specyficznych potrzeb, gdyż każdy kilogram masy ciała podnosi ryzyko wystąpienia dolegliwości ortopedycznych. Wskazane jest też zapewnienie im odpowiedniej porcji ruchu, ale bez przeciążania stawów ćwiczeniami. Dzięki prawidłowemu postępowaniu możemy zapobiec wielu problemom, jednak kiedy dostrzeżemy niepokojące objawy, należy udać się do weterynarza-ortopedy w lecznicy, takiej jak Przychodnia Weterynaryjna Wojciecha Nowakowskiego w Chorzowie. Objawy, które powinny skłonić do wizyty to:
niechęć do zabaw ruchowych,
trudności w zmianie pozycji i widoczna sztywność w poruszaniu się,
utrzymująca się dłużej kulawizna,
obrzęk wokół stawu,
nadwrażliwość na dotyk i podwyższona ciepłota stawu.
Jak dbać o stawy u dorosłych psów ras dużych?
Wybierając karmy przeznaczone dla szczeniąt i juniorów ras dużych, należy zwrócić uwagę na zawartość wapnia i fosforu, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju kości, stawów i chrząstek. Także w zapobieganiu problemom ze stawami u dorosłych dużych psów, dieta odgrywa rolę. Zalecane jest stałe podawanie im karm o obniżonej kaloryczności, zawierających odpowiednią ilość antyoksydantów (witamin C i E), minerałów (krzem, mangan, selen, cynk) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które ograniczą ryzyko wystąpienia stanów zapalnych stawów. Niestety, wielu właścicieli czworonogów nie potrafi powstrzymać się od przekarmiania pupilów i zazwyczaj to oni ponoszą odpowiedzialność za przyrost ich wagi. To błąd, który może doprowadzić do przeciążeń stawów i obniżyć jakość życia psa, a nawet skrócić jego życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana