Dlaczego dysk zewnętrzny to doskonała alternatywa dla chmury?
Dyski zewnętrzne to nośniki danych, dzięki którym uzyskuje się więcej pamięci na komputerze i tworzy kopię zapasową. Podstawowa różnica pomiędzy takimi urządzeniami a tzw. „chmurą” polega na tym, że te pierwsze rozwiązanie stanowi fizyczny, podłączany do stacji przedmiot, a drugie wykorzystuje wirtualną przestrzeń. Co zatem przemawia na korzyść opisanego dysku?
Dysk zewnętrzny najczęściej podłącza się do komputera za pomocą wejścia USB (istnieje także możliwość przypięcia do gniazd: COM, IEE 1394 czy eSATA), aby przechowywał dane, które nie mieszczą się już na komputerze. Można wskazać dwa najpopularniejsze rodzaje nośników – SSD oraz HDD. Modele SSD są droższe od HDD, ale wykazują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają większy komfort użytkowania od takiej alternatywy. Cena sprzętu zależy jednak nie tylko od technologii produkcji, ale też jego pojemności.
Czemu warto zdecydować się na zakup dysków zewnętrznych?
Proponowane rozwiązanie jest o wiele bardziej bezpieczne niż zapisywanie danych w chmurze, ponieważ w pierwszym przypadku kontroluje się dostęp do dysków zewnętrznych, a w drugim „podnajmuje się” serwery obsługiwane przez obce firmy, które mogą np. infiltrować ich treść i poznać zawartość zapisanych plików. Wspomniana chmura bywa również obiektem ataków hakerskich – nie tylko ukierunkowanych na indywidualne osoby, ale także na szkodę różnych przedsiębiorstw, jakie z niej korzystają oraz dyskredytację tych, które oferują taką usługę.
Na korzyść dysków zewnętrznych przemawia także jednorazowa płatność – koszty związane z eksploatacją nośnika kończą się już po jego zakupie. Jeśli dany użytkownik będzie potrzebował więcej przestrzeni w chmurze, to jest zobowiązany do opłaty abonamentu, którego suma po kilku miesiącach może osiągnąć cenę dysku. Zdecydowaną zaletą fizycznego nośnika jest też możliwość korzystania z zapisanych danych w dowolnych warunkach. Jak tłumaczą specjaliści z firmy ProPCnet, dostęp do chmury wymaga sprawnego połączenia internetowego.
Dyski zewnętrzne – korzystne ekonomicznie i wygodne rozwiązanie
Urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne: do pracy, szkoły czy biblioteki, a nawet na wakacje. Niewielki nośnik nie sprawia większych trudności w pakowaniu, ponieważ mieści się w torbie z laptopem lub osobnej, bezpiecznej saszetce. Dyski zewnętrzne można stosować na różnorodnych urządzeniach, dlatego nie trzeba nadmiernie obawiać się o ich kompatybilność z komputerem osoby, której się je pożyczyło np. przy robieniu wspólnego projektu na studia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana