Dlaczego warto i należy regularnie oglądać oraz sprawdzać stan swoich stóp?
Stopy wbrew pozorom mogą mówić bardzo dużo o stanie naszego zdrowia. Stanowią podporę naszego ciała i zbudowane są z aż 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni. Skóra na stopach jest najgrubsza i to właśnie na nich widać pierwsze symptomy choroby. Dlatego tak ważne jest ich regularne oglądanie, sprawdzanie ich stanu, a także badanie. Przeczytaj i dowiedz się, które choroby odzwierciedlają się na stopach.
Dlaczego warto badać stopy?
Badanie podologiczne jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zaobserwowanie i wykrycie chorób takich jak np. cukrzyca, a także schorzeń neurologicznych. Na stopach często wymalowane są problemy związane z innymi częściami ciała takimi jak miednica, tułów, biodra, kolana, szyja, a nawet zgryz. Choroby, które widać na stopach to m.in.:
stopa cukrzycowa – pojawia się w wyniku nieleczonej, czy też po prostu źle leczonej cukrzycy. Jej charakterystyczne symptomy to wysuszona, łuszcząca się skóra, zrogowacenia, spowolnione gojenie się ran, palce młoteczkowate. Chorobie mogą towarzyszyć również zaniki mięśniowe. Jej przyczyną jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy oraz uszkodzenie nerwów, w wyniku których pojawia się niedokrwienie stóp, utrudniające proces regeneracji,
niedoczynność tarczycy – choroba tarczycy może przejawiać się poprzez nieustannie zimne, blade stopy i bardzo wysuszoną skórę w ich obrębie. Zaobserwowanie u siebie takich objawów jest wezwaniem do zbadania poziomu hormonów tarczycy,
zakrzepica i niewydolność nerek – pojawiające się na stopach i wokół kostek obrzęki mogą sygnalizować o dolegliwościach takich jak zakrzepica, niewydolność nerek, zastoje limfatyczne, a także choroby tarczycy. Przyczyną obrzęków na stopach mogą być również zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa dieta.
W różnorodnych zabiegach podologicznych specjalizuje się polecany Gabinet Podologiczny w Gliwicach.
Na co zwrócić uwagę oglądając stopy?
Regularne oglądanie stóp jest bardzo ważne, gdyż pozwala zauważyć nieprawidłowości, które mogą być związane z chorobami różnych części ciała. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Dosłownie na wszystko: kolor, strukturę, temperaturę, kształt, a także zmiany takie jak krostki, pęcherze, czy obrzęki. Należy oglądać zarówno część grzbietową i podeszwową stóp, jak i przestrzenie międzypalcowe. Dokładne oglądanie stóp pozwoli zauważyć pierwsze sygnały chorobowe w postaci odcisków, owrzodzeń i innych zmian.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana