Do czego przeznaczone są śluzy celkowe?
Korzystanie z instalacji służących do przesyłu wszelkiego rodzaju cząstek stałych przenoszonych dzięki energii kinetycznej sprężonego gazu wymaga stosowania rozwiązań, które pozwolą na łączenie elementów o różnym ciśnieniu, wstrzymywanie przepływu oraz dawkowanie transportowanych substancji. Będą one niezbędne m.in. przy działaniu filtrów, a także transporcie pneumatycznym czy przy oddzielaniu instalacji pracujących pod różnymi ciśnieniami.
Gdzie można wykorzystywać śluzy celkowe?
Obsługa materiałów sypkich w urządzeniach transportu pneumatycznego wymaga stosowania rozwiązań, które pozwolą na skuteczne wstrzymywanie ich przemieszczania. Może to się wiązać ze szczelnym zamknięciem zbiornika, do którego są dostarczane, ale także z precyzyjnym dozowaniem niezbędnym w wielu procesach technologicznych. Monstrukcjami, które umożliwiają zablokowanie przesypywania się rozmaitych materiałów przy dobrym znoszeniu naporu związanego z ich masą czy wytwarzanym ciśnieniem są śluzy celkowe. Można z nich korzystać w systemach odpylania, a także montować w liniach produkcyjnych lub maszynach wykorzystujących nie tylko klasyczne materiały sypkie jak ziarno, kruszywa, mączki czy pyły, ale również inne o niewielkiej masie oraz małych rozmiarach takich jak płatki, wióry, trociny czy włókna. Sprawdzą się także przy obsłudze różnego rodzaju granulatów, np. drobnego węgla, pelletu albo popiołu w instalacjach grzewczych.
Na jakiej zasadzie działają śluzy celkowe?
Śluza celkowa składa się ze uszczelnionej obudowy z wlotem umieszczonym na ogół w jej górnej części oraz wylotem znajdującym się pod spodem, a także dozownika mającego postać łopatek osadzonych na wale, które szczelnie wypełniają przestrzeń wewnątrz obudowy. Całość tworzy swego rodzaju wirnik, który w każdym położeniu blokuje swobodny przepływ zawartości między wlotem a wylotem. Obracając się, przenosi wypełniający pojedyncze śluzy materiał do części wylotowej. Podczas obrotu materiałem napełniane są kolejne przestrzenie między łopatkami, a po dotarciu do dolnej części transportowana substancja jest przenoszona do wylotu – zbiornika, dalszej części instalacji np. do leja zsypowego, przenośnika taśmowego lub pneumatycznego.
Śluzy celkowe, które można wykorzystać do transportu materiałów sypkich między dwoma oddzielonymi urządzeniami, systemami o różnych ciśnieniach czy instalacją a zbiornikiem oferuje firma FRAWENT. Specjalizuje się ona w projektowaniu i montażu przemysłowych systemów odpylających. Zajmuje się także wytwarzaniem urządzeń do transportu pneumatycznego i wentylacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana