Do czego służą gazy kalibracyjne?
Gazy kalibracyjne wchodzą w skład gazów przemysłowych i mają zastosowanie w różnych działach gospodarki. Bardzo pomocne są przy utrzymywaniu prawidłowego działania niektórych maszyn i urządzeń. Kalibracja, czyli wzorcowanie jest czynnością polegającą na ustaleniu wartości wskazywanych przez wzorcowany przyrząd w stosunku do wartości wzorców miar. Gdzie taka operacja z wykorzystaniem gazów ma zastosowanie?
Gdzie najczęściej przeprowadza się kalibrację?
Kalibrację przeprowadza się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność utrzymania prawidłowego działania maszyn i urządzeń. Posługując się mieszankami gazów kalibracyjnych, reguluje się dokładność pomiarów odczytywanych przez urządzenia.
Gazy kalibracyjne, w które można zaopatrzyć się w takich miejscach jak JULA-Gas, muszą być czyste. Trzeba też zaznaczyć, że każdy rodzaj urządzenia potrzebuje innego rodzaju mieszanki. Gazy kalibracyjne sprzedawane są w porcjach jednorazowych, a opakowania mają różne pojemności.
Działy gospodarki, gdzie dokonuje się regularnych kalibracji, to przede wszystkim urządzenia pomiarowe w przemyśle, w laboratoriach instytutów badawczych oraz w medycynie. Kalibrowanie urządzeń ma również miejsce w działaniach polegających na ochronie środowiska. Jakość gazów kalibracyjnych bezpośrednio przekłada się na skuteczność i funkcjonalność wszystkich regulowanych urządzeń.
W których przypadkach kalibrowanie urządzeń jest bardzo ważne?
Jedną z ważniejszych kwestii związanych z użyciem gazów kalibracyjnych jest regularne wzorcowanie urządzeń medycznych. Dobrej jakości gazy kalibracyjne stosowane w tym procesie pomagają osiągać dokładne odczyty, przez co diagnostyka chorób jest dokładna. To wpływa z kolei na jakość i skuteczność procesu leczenia.
Inną sytuacją, gdzie kalibrowanie bywa konieczne, jest praca wszelkich czujników gazu. Urządzenia te z powodu swojej ciągłej pracy są narażone na zużycie sensora. Staje się on mniej czuły lub nadmiernie wrażliwy. Pierwszy przypadek powoduje błędne odczyty, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Natomiast zbyt czuły sensor powoduje powstawanie fałszywych alarmów, co w praktyce bywa bardzo kłopotliwe.
Z jakich etapów składa się proces kalibracji?
Pierwszym etapem procesu kalibracji jest zerowanie urządzenie w ten sposób, że jego odczyty są takie jak na świeżym powietrzu. Podczas drugiego etapu bada się zachowanie detektora na działanie gazów kalibracyjnych w wiadomych stężeniach. Efektem jest ustalenie wszystkich odchyleń od normy, które ma dane urządzenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana