Dodatkowe funkcje harwesterów
Pozyskiwanie drewna w dużej mierze jest realizowane w oparciu o reguły wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i zasady ekologii. Praca harwesterami skutkuje zmniejszeniem obciążeń środowiskowych, w szczególności w zakresie uszkodzenia gleby i drzewostanu. Dzięki nim możliwy jest m.in. wzrost wydajności tego procesu. Maszyny umożliwiają ścinanie, okrzesywanie oraz manewrowanie elementami drewna. Dowiedz się, do czego jeszcze służą!
Zastosowanie harwesterów
Harwester służy przede wszystkim do ścinania, tzw. okrzesywania, oraz manipulacji. W efekcie jego działania powstają kłody, które staja się surowcem w kolejnych procesach produkcyjnych. Wykonują one najcięższe prace, np. obalanie drzew na zrębie. Harwester jednochwytakowy obejmuje kleszczami wybrany pień drzewa, a potem ścina je dzięki wysuwanej prowadnicy. Rolki przesuwają pień przez głowicę, oczyszczają go z gałęzi i tną na właściwe odcinki. Maszyny dwuchwytakowe działają według tego samego schematu, jednak w ich przypadku jedna głowica ścina drzewo, a druga go obrabia.
System jednochwytakowy pozwolił stworzyć maszyny mniejsze i bardziej zwrotne. Maszyna do obróbki pozyskiwanego drewna pracę z materiałem w drzewostanach młodszych klas wieku. Większe pojazdy są zazwyczaj użytkowane w cięciach rębnych.
Funkcje harwesterów
Jak podkreślają specjaliści firmy Trol, nowoczesne rozwiązania technologiczne widoczne są również w budowie maszyn. Sprawiły one, że bardziej zaawansowana konstrukcyjnie głowica ścinkowa może zawierać również rozwiązania pozwalające na wykonywanie czynności dodatkowych. Są nimi:
znakowanie drewna,
korowanie,
spryskiwanie pni drzew chemicznymi środkami ochronnymi, zapobiegającymi rozwojowi grzybów i pasożytów.
Ciągnik, który pracuje jako harwester, może być wykorzystywany do innych prac. Jest on w stanie współpracować z rębakiem, mulczerem, pługiem i innymi maszynami. Zespoły dodatkowych głowic umożliwiają ponadto pomiar miąższości drewna. Na podstawie wydruku z komputera harwestera możliwe jest zrealizowanie odbioru pozyskanego drewna.
Zastosowanie tych maszyn znacząco wpływa na jakość surowca. Istotna jest w tym przypadku dokładność okrzesania gałęzi i wyrobienia sortymentów w aspekcie ich długości oraz grubości. Ważne jest, by drewno nie miało pęknięć, które powstają podczas przerzynki ani uszkodzeń pobocznicy pnia. Wielofunkcyjna głowica harwestera umożliwia również przeprowadzenie wyrzynki sortymentów. Efekty są zależne od cech drzew, w szczególności krzywizn, występowania kory czy oblodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana