Dokąd trafiają metale ze skupu złomu?
Cechą szczególną metali jest fakt, że można je wielokrotnie przetwarzać bez utraty ich właściwości. Do najczęściej recyklingowanych metali należy stal, aluminium, srebro i złoto. Takie postępowanie pozwala na zmniejszenie presji wywieranej na środowisko, co współcześnie jest priorytetem dla każdej branży przemysłu. Jaka droga czeka metale odzyskane ze złomu przekazanego do skupu?
Recykling stali — na czym polega?
Złom stalowy pozyskany np. z pojazdów wycofanych z eksploatacji może zostać w pełnym stopniu ponownie wykorzystany. Taki surowiec jest przydatny szczególnie jako składnik wsadu dla hut i odlewni. Niektóre zakłady realizują proces wytapiania stali z użyciem łukowych pieców elektrycznych. Pierwszym etap takiego procesu polega na roztapianiu złomu. Następnie następuje pozapiecowa obróbka metali ze skupu złomu, czyli rafinacja i ustalanie ostatecznego składu surowca. Gwarantuje uzupełnienie składu chemicznego metalu, uregulowanie jego temperatury oraz odtlenianie i odsiarczanie. Na koniec pozostaje jedynie odlanie surowca. Używa się do tego metody ciągłej, która zapewnia najlepszą efektywność, niskie koszty i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości stali. Polega na zapełnianiu ciekłym materiałem miedzianych form o zmiennych przekrojach. Zastosowanie opisanego procesu elektrycznego podczas recyklingu stali cechuje się znacznie większą wydajnością, niż ma to miejsce w przypadku wytapiania jej w hutach zintegrowanych.
Złom aluminium — krok po kroku
Ze względu na dużą wytrzymałość i małą masę, aluminium jest chętnie recyklingowanym metalem. Dodatkowo proces wtórnego przetopu tego surowca jest bardziej opłacalny, w porównaniu z wytwarzaniem go z użyciem boksytów. Źródłem materiału do produkcji aluminium wtórnego okazuje się głównie branża motoryzacyjna oraz złom technologiczny, czyli puszki po napojach czy odpady np. z obróbki skrawaniem. Pierwszy etap przetwarzania złomu aluminiowego, np. ze skupu złomu Młodzieszyn, przewiduje jego mechaniczne przygotowanie do obróbki. Następnie konieczne staje się usunięcie wierzchniej warstwy lakieru oraz zanieczyszczeń organicznych z użyciem temperatury. Kolejny krok przewiduje topienie aluminium i uzupełnianie składu chemicznego. Na sam koniec odbywa się docelowe odlewanie, poprzedzone rafinacją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana