Dom pasywny do 100 m2. Propozycje rozwiązań
Domy pasywne zapewniają oszczędność kosztów eksploatacyjnych i są ekologiczne. Nie da się zaprzeczyć, że jest to budownictwo przyszłości. A jak powstają takie budynki? Jakie technologie stosowane są do ich wznoszenia? W artykule piszemy o domach pasywnych prefabrykowanych i budowanych tradycyjną metodą.
Pasywne domy szkieletowe
Domy szkieletowe powstają w oparciu o technologię tzw. prefabrykatów, czyli gotowych elementów, które następnie montuje się na placu budowy. Najpierw jednak poszczególne części budowli wykonuje się w fabryce. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność, ponieważ podzespoły konstrukcji dokładnie odpowiadają wymaganej do wzniesienie budowli ilości. Precyzyjne wyliczenia i obróbka eliminują ryzyko marnowania materiałów, co często ma miejsce np. poprzez błędy pomiarów czy nieprofesjonalne docinanie belek. Pasywne domy prefabrykowane powstają też znacznie szybciej niż tradycyjne i nie wymagają składowania produktów budowlanych na działce. Nie trzeba więc martwić się o dodatkowe zabezpieczenie mienia.
Pasywne domy modułowe
Jedną z odmian budowli powstających w technologii prefabrykowanej są domy modułowe. Wznoszenie takich obiektów można porównać do budowania z klocków. W przeciwieństwie do domów szkieletowych, w tym przypadku na działce przywożone są kompletne przestrzenne części. W fabrykach nie tylko przygotowuje się poszczególne elementy, takie jak fragmenty gotowych ścian, ale także łączy je ze sobą, do uzyskania gotowych modułów. Segmenty wykonuje się na skomputeryzowanych liniach produkcyjnych, są więc idealnie spasowane. Ekipie budowlanej pozostaje tylko połączenie gotowych komponentów tak, aby stworzyły stabilną budowlę. Budowaniem pasywnych domów modułowych zajmuje się firma RISTEL z Warszawy.
Tradycyjny dom pasywny
Dom pasywny można również zbudować zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Oznacza to, że konstrukcje powstają od początku do końca na placu budowy, gdzie na bieżąco przygotowywane są kolejne podzespoły. Różnicę stanowi zastosowanie specjalnych materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła, wykorzystaniu energooszczędnej stolarki okiennej czy zastosowaniu urządzeń do odzysku ciepła. Budownictwo w takiej technologii wykorzystywane jest szczególnie w przypadku braku funduszy na sfinansowanie kolejnych etapów prac. Takie podejście pozwala też na skorzystanie z pomocy znajomych lub rodziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana