Dorabianie kluczy samochodowych kiedyś a dziś - co zmieniło się na przestrzeni lat?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego każdy samochód musi być odpowiednio zabezpieczony przed ryzykiem wykorzystania go przez osobę niepowołaną. Podobne wymogi przedstawiają firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy autocasco, które odmawiają ochrony bez obecności przynajmniej efektywnego zamknięcia drzwi i blokady zapłonu. Większość producentów od lat stosuje komplety klasycznych kluczyków. Dziś są one jednak uzupełniane elektroniką.
Jak chroniono pojazdy w przeszłości?
Zabezpieczeniem samochodów przez całe dziesięciolecia były montowane w drzwiach klasyczne zamki. W wielu autach tym samym kluczem można było również otworzyć klapę bagażnika oraz wlew paliwa. W komplecie znajdował się też drugi klucz, który służył do uruchamiania silnika. Ich konstrukcja była oparta na zamkach bębenkowych. Na grocie klucza znajdowały się jednostronne nacięcia, powodujące przemieszczenie zastawek, a po ustawieniu ich w odpowiedniej pozycji możliwe było otwarcie zamka. Z czasem dla lepszej ochrony zaczęto stosować nacięcia dwustronne i rozmaite rozwiązania patentowe. Klucze starszego typu bez przeszkód można dorabiać metodami ślusarskimi, w przypadku nieco nowszych wymagany jest grot o odpowiedniej geometrii oraz urządzenie pozwalające na jego łatwe skopiowanie. W nowszych pojazdach kluczyki są zwykle wyposażone w pilota sterującego zamkiem centralnym i alarmem, a także w immobiliser, w ich przypadku przy dorabianiu nie obejdzie się więc bez profesjonalnego kodowania kluczy. W Bytomiu usługi tego rodzaju wykonuje firma Serwis Kluczy Aleksander Schmidt z Rudy Śląskiej.
Nowoczesne kluczyki samochodowe
Nowoczesne kluczyki samochodowe wciąż jeszcze zawierają metalowy grot służący do otwierania zamka i uruchamiania zapłonu, jednak ich integralną częścią jest elektronika składająca się z transpondera emitującego kod. Jest on radiowo przesyłany do odbiornika znajdującego się w aucie, co pozwala na otwarcie drzwi, a także uruchomienie silnika i rozpoczęcie jazdy. W przypadku awarii lub zgubienia kluczyków niezbędne będzie wygenerowanie i zapisanie w kopii kodu albo pakietu oprogramowania wgrywanego do kluczyka. Usługi tego rodzaju świadczy m.in. Serwis Kluczy Aleksander Schmidt z Rudy Śląskiej, wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy i posiadania specjalistycznego sprzętu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana