Gdzie i do czego wykorzystuje się szalunki?
Wznoszenie różnego rodzaju konstrukcji betonowych i żelbetowych wymaga nadania mieszance betonowej pożądanego kształtu. W tym celu wykorzystuje się najczęściej szalunki, zwane także deskowaniem. To tymczasowe konstrukcje, które wypełnia się dokładnie mieszanką betonową, a następnie zwykle rozmontowuje po jej związaniu. Gdzie i do czego wykorzystuje się szalunki?
Zastosowania szalunków
Szalunki stosowane są podczas wznoszenia różnego rodzaju budynków: domów jednorodzinnych, obiektów usługowych czy zakładów produkcyjnych. Są nieodzowne podczas wylewania fundamentów, schodów, stropów i innych elementów konstrukcyjnych, takich jak nadproża, wieńce i cokoły ogrodzeń. Tradycyjne szalunki wykonywane są z niskiej jakości drewna, głównie desek i stempli. Ich przygotowanie jest jednak dość pracochłonne. Z tego względu coraz częściej stosuje się systemy szalunkowe. To zestawy elementów, z których wykonuje się deskowanie zgodnie z potrzebami. Wyróżnia się dwa rodzaje systemów szalunkowych: ścienne i stropowe.
Szalunki ścienne
Szalunki ścienne stosuje się do zabezpieczania otworów w ścianach – głównie do nadproży nad oknami i drzwiami. Używa się ich także do szalowania ścian, szachtów windowych i słupów o przekrojach prostokątnych oraz w roli wsporników dla elementów ozdobnych elewacji. W budownictwie inżynieryjnym wykorzystuje się je do wznoszenia fundamentów i filarów podpór oraz przyczółków podpór i wiaduktów. Ze względu na ciężar konstrukcji szalunki ścienne dzieli się na lekkie i średniogabarytowe. Szalunki lekkie można łatwo i szybko montować ręcznie, a średniogabarytowe – w zależności od szerokości płyt – przy użyciu żurawia lub bez żurawia.
Szalunki stropowe
Szalunki stropowe wykorzystywane są do wykonywania stropów żelbetowych. Ze względu na konieczność utrzymania znacznego ciężaru muszą zostać starannie przygotowane i dobrane. System szalunku stropowego, którego wynajem oferuje na przykład firma MDM Trade z Cholerzyna koło Krakowa, obejmuje kilka elementów: wodoodporne płyty trójwarstwowe lub sklejkę, znajdujące się pod nimi drewniane dźwigary na głowicach krzyżowych oraz stalowe podpory stabilizowane na trójnogach. Podpory poddaje się cynkowaniu, a elementy drewniane impregnacji, dzięki czemu są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Elementy systemu można regulować i dostosowywać do aktualnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana